Angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym. W tym roku zdawało go ponad 330 tys.osób, czyli 83 proc. abiturientów. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało zaś 54 tys. abiturientów, co stanowi 16 proc. ogółu.
Tematyka, z którą musieli zmierzyć się młodzi ludzi, była dość szeroka. Zdający musieli wysłuchać nagranych na CD kilku tekstów poświęconych odpowiednio: konkursowi "Fotografia Roku", wypowiedziom pięciu osób na temat zadawanych w szkole prac domowych oraz wywiadu z brytyjskim pisarzem i scenarzystą Paulem Cornellem. Musieli też przeczytać zamieszczone w teście teksty, dotyczące m.in. oferty pracy, adaptacji fragmentu opowiadania Ernesta Hemingwaya "Oczekiwanie" i fragmentu artykułu z "The Guardian" na temat programisty komputerowego Richarda Stallmana. Następnie należało rozwiązać odnoszące się do nich zadania.
Maturzyści mieli także napisać dwa teksty własne: e-mail do biura turystycznego w Londynie, w którym informowali, jaką wycieczką są zainteresowani i pytali o koszt takiego wyjazdu, ewentualne zniżki i warunki zakwaterowania oraz list do kolegi z Anglii, w którym mieli opowiedzieć o przedstawieniu teatralnym, jakie zostało wystawione w ich szkole.
Za rozwiązanie wszystkich zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest niemiecki – w tym roku chce go zdawać 14 proc. maturzystów. Egzamin z tego języka odbędzie się 11 maja.
Na kolejnym miejscu znalazł się rosyjski, który wybrało 5 proc. maturzystów (egzamin odbędzie się 14 maja). Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów (egzaminy będą odpowiednio: 19, 12 i 21 maja).
 
Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 7.05.2010 r.