Zmianie uległ zapis o „prawie do nauki w języku ojczystym". W znowelizowanej wersji użyto sformułowania „prawo do uczenia się języka ojczystego, co - zdaniem mniejszości polskiej - może doprowadzić do likwidacji polskojęzycznych szkół.

Litwa: egzamin z litewskiego łatwiejszy dla Polaków>>

– Ta poprawka jest niezbitym dowodem dążenia zarówno przez partie opozycyjne, jak i rządzące do likwidacji polskiej oświaty na Litwie – mówi „Rz" wiceprzewodniczący Sejmu RL z ramienia AWPL Jarosław Narkiewicz. - Na razie na Litwie mamy właśnie naukę „w języku ojczystym" – dzieci uczą się po polsku prawie wszystkich przedmiotów od klasy I do XII. Forsowane teraz prawo „do uczenia się języka ojczystego" oznacza, że w polskiej szkole po polsku będzie nauczany wyłącznie język polski. Reszta przedmiotów wykładanych będzie po litewsku – tłumaczy.

Litwa: polska mniejszość chce przywrócenia poprzednich ustaw dotyczących oświaty>>

Litewscy politycy uspokajają, że do tego nie dojdzie, a nowela jest zgodna z przepisami unijnymi. Litwa jest jedynym poza Polską państwem, w którym istnieje pełny system oświaty w języku polskim. W Wilnie i w okolicach działa kilkadziesiąt polskich przedszkoli i blisko 100 szkół, w których większość przedmiotów wykładana jest w języku polskim.

Źródło: "Rzeczpospolita", stan z dnia 18 sierpnia 2014 r.