Czy dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej może przyznawać uczniom stypendia o charakterze socjalnym i motywacyjnym czy tylko motywacyjnym?

Zgodnie z art. 90b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) pomoc materialna przysługuje:
1) uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2) wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.


Pomocą materialną jest zarówno pomoc o charakterze socjalnym, jak i motywacyjnym, czyli wszystkie rodzaje świadczeń, udzielanych zgodnie z ustawą. Przysługuje ona dzieciom i młodzieży od chwili rozpoczęcia przez dziecko realizacji obowiązku szkolnego i przysługuje do czasu zakończenia kształcenia, jednakże nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia. Należy jednak podkreślić, iż na zasadach określonych w ustawie nie udziela się pomocy materialnej studentom. Oznacza to, że jest ona przyznawana i wypłacana na podstawie ww. ustawy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej, tylko i wyłącznie słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli oraz kolegiów pracowników służb społecznych, które należą do systemu oświaty.
W związku z powyższym dyrektor szkoły nie ma kompetencji do przyznawania stypendiów bądź to socjalnych bądź motywacyjnych na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty.