Tekst pochodzi ze strony www.zamowienia-publiczne.lex.pl >>
Od 8 lipca 2014 r. ustawa - Prawo zamówień publicznych nie jest stosowana do zamówień, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej związane z gromadzeniem w bibliotekach szkolnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności i ich wartość jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 p.z.p .
Powyższa zmiana została wprowadzona do ustawy - Prawo zamówień publicznych ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811).
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu powyższej nowelizacji, stosowanie uproszczonego trybu zakupu przez dyrektora szkoły podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, jeżeli wartość zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30.000 euro będzie dotyczyć poniżej 0,5 proc. szkół podstawowych i gimnazjów.
Wprowadzone rozwiązania są analogiczne jak te, ostatnio przyjęte w zakresie wyłączeń z reżimu p.z.p. zamówień (w limicie do kwoty tzw. progów unijnych), których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki. Podobnie jak wyłączeniu związanemu z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki towarzyszą dodatkowe, uproszczone warunki udzielania zamówienia przez instytucje kultury, zawarte w rozdziale 4a ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406, z późn. zm.) - tak wyłączeniu związanemu z gromadzeniem podręczników i materiałów edukacyjnych w bibliotekach szkolnych towarzyszyć będą warunki adresowane do szkół zawarte w art. 20azb-20aze ustawy o systemie oświaty.
Kształt przepisów ściśle odzwierciedla istotę rozwiązań już przyjętych w zakresie dostaw i usług do innych bibliotek niż biblioteki szkolne. Ogłoszenie o udzielanym zamówieniu, którego przedmiotem jest zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych do bibliotek szkolnych, powinno być upublicznione przez szkołę w sposób zapewniający zainteresowanym podmiotom możliwość przystąpienia do zamówienia w odpowiednim terminie.
Źródło: www.zamowienia-publiczne.lex.pl