Do urzędu wpłynęło zajęcie komornicze obejmujące dotację dla przedszkola niepublicznego wypłacane na podstawie art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o. Zajęcie dotyczy osoby prowadzącej przedszkole niepubliczne i wynika z wcześniejszej działalności właściciela przedszkola.
Czy dotacja dla palcówek niepublicznych podlega zajęciu komorniczemu i gmina jako dłużnik zajętej wierzytelności musi ustosunkować się do zajęcia komorniczego?
Czy w sytuacji gdy dotacja będzie musiała trafić na konto komornika można wstrzymać przyznanie dotacji na kolejny miesiące wiedząc, że jest wydatkowana niezgodnie z obowiązującymi przepisami (gmina jest zobowiązana do przelania kwoty dotacji na konto wskazane przez komornika).

 
Dotacja dla przedszkola niepublicznego podlega zajęciu komorniczemu, a gmina nie ma podstawy do wstrzymania jej wypłaty.

Zgodnie z art. 896 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. -Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 101) –dalej k.p.c., do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:
1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;
2) wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
Dłużnikiem wierzytelności w omawianym przypadku jest gmina.
Dotacja przyznana osobie prowadzącej niepubliczne przedszkole na podstawie art. 90 u.s.o . Nie jest wyłączona z egzekucji. Rzeczy i należności, z których nie można prowadzić egzekucji enumeratywnie wymieniają przepisy art. 829-839 k.p.c. Wśród nich nie ma dotacji.
Z art. 90 ust. 1a u.s.o . wynika, że jedynym warunkiem wypłaty dotacji jest podanie przez osobę prowadzącą przedszkole właściwemu do udzielania dotacji organowi planowanej liczby dzieci, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Przepisy nie dają możliwości wstrzymania wypłat z powodu itp. wydatkowania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem. Gminie przysługuje jedynie roszczenie o zwrot w razie stwierdzenia w toku kontroli, że dotacja została wydana sprzecznie z przepisami ( art. 90 ust. 3d-3g u.s.o. ).

Polecamy publikację: "Dotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach"