Na posiedzeniu sejmowych Komisji Finansów oraz Polityki Społecznej i Rodziny 23.10. posłowie zaakceptowali sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych.
Posiedzenie istotnie różniło się od dotychczasowych dyskusji na temat "pomostówek" w sejmowych komisjach. Wzięli w nim nie tylko udział przedstawiciele rządu, pracodawców, eksperci NBP, ale licznie przybyli związkowcy z OPZZ, "Solidarności", Forum Związków Zawodowych, Związku Nauczycielstwa Polskiego. W wystąpieniach bronili swoich wcześniejszych propozycji, dyskutowanych przez ponad trzy miesiące w Komisji Trójstronnej.
Ostatecznie jednak, wobec nieprzyjęcia wniosku o odrzuceniu projektu ustawy, prace parlamentarne nad "pomostówkami" będą trwały nadal. Posłowie przyjęli jedynie poprawki dające ministrom upoważnienia do wydawania aktów wykonawczych.
Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych zakłada, że będą one przysługiwać osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. co najmniej 15 lat pracowały w warunkach szczególnych lub wykonują prace o szczególnym charakterze. Na emeryturę pomostową będzie można przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni).
Warunkiem ma być również odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn). Uprawnieni otrzymywaliby świadczenie w wysokości 100 proc. emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat, która byłaby waloryzowana według tych samych zasad co emerytury i renty z FUS.
Według szacunków, jeżeli wejdzie w życie projekt w wersji, nad którą obecnie pracują posłowie, "pomostówki" obejmą ok. 250 tys. osób. Na liście uprawnionych znalazło się 31 prac w szczególnych warunkach oraz 24 rodzaje prac w szczególnym charakterze. Prawa do odejścia na wcześniejszą emeryturę zostaną natomiast pozbawieni m.in. artyści, dziennikarze, część kolejarzy i nauczycieli.
Jak podkreśla rząd, jeżeli ustawa nie zostanie uchwalona przed końcem 2008 r., to od 1 stycznia 2009 r. nikt nie będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę. Obecne przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, dające prawo do wcześniejszej emerytury, wygasają bowiem z końcem 2008 r.
 
Źródło: Gazeta Prawna, 24.10.2008 r.