W odniesieniu do nauczycieli przedszkoli (jak też innych form przedszkolnych) prowadzonych przez osoby fizyczne lub prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, przepisy Karty Nauczyciela dotyczące czasu pracy nauczycieli nie będą miały zastosowanie, w związku z treścią art. 91b ust. 2 i 2a KN. Zatem zastosowanie mają normy Kodeksu pracy. W ramach czasu pracy regulowanego na podstawie Kodeksu pracy, obowiązujące są dobowe i tygodniowe normy czasu pracy, wymiar czasu pracy, systemy i rozkłady czasu pracy, jak również okresy odpoczynku – wskazane w treści tejże ustawy (Dział VI Kodeksu pracy).
W związku z tym podstawową regulacją jaka będzie miała zastosowanie, jest art. 129 § 1 k.p., który stwierdza, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Oczywiście regulacja art. 129 § 1 k. p. wyznacza maksymalny wymiar czasu pracy. Pod pojęciem tym rozumie się maksymalny wymiar godzin, który pracodawca zgodnie z prawem może powierzyć pracownikowi do realizacji w poszczególnych dniach lub w okresie rozliczeniowym.
Nie oznacza to jednak tego, że czas pracy nauczycieli przedszkoli prywatnych nie może być krótszy – tak w odniesieniu do tygodniowej, jak i dobowej normy czasu pracy. To strony stosunku pracy, w związku z konsensualnym charakterem stosunku pracy, ustalają autonomicznie, w jakim wymiarze pracownik będzie pozostawał w dyspozycji pracodawcy.
Okresem rozliczeniowym jest okres, na który planuje się liczbę godzin i dni pracy w granicach obowiązującego pracownika dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy, a także okres, po upływie którego dokonuje się rozliczenia czasu pracy tego pracownika.
Na podstawie art. 130 k.p. obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Podobnie każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Polecamy: Pracownik punktu przedszkolnego łatwiej uzyska stopień nauczyciela kontraktowego
Karta Nauczyciela nie dla przedszkoli niepublicznych
ZNP krytykował niedawno decyzję Sejmu, który odrzucił propozycję uzależnienia wyższych dotacji od wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad zatrudniania nauczycieli w przedszkolach niepublicznych. O zasadach, które obowiązują w tych placówkach, pisze Krzysztof Lisowski.