Po kontroli ZUS okazało się, że pracownik dokonał przewinień księgowych, m.in. źle naliczył zasiłek. Po kontroli, która zakończyła się w dniu 10 październiaka 2012 r. potrzebne będzie wykonanie korekt do ZUS. Pracodawca chce ukarać pracownika karą porządkową np. upomnieniem.

Jaka mogłaby być przyczyna uzasadniająca karę upomnienia? Czy pracodawca musi powiadamiać o zamiarze ukarania pracownika związki zawodowe? Jakie są terminy wymierzenia kary i czy można ukarać za przewinienia z 2011 r. (kontrola dopiero w październiku 2012 r. wykazała dyrekcji te błędy)?

Zgodnie z treścią art. 109 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., okresem przedawnienia karalności wykroczeń przeciwko porządkowi pracy jest upływ 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i upływ 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Wskazane w treści przepisu terminy mają charakter zawity, co oznacza, że niepodjęcie określonej czynności przez uprawniony podmiot w okresie zakreślonym tym terminem, powoduje definitywne wygaśnięcie przysługującego podmiotowi prawa do tej czynności.
W omawianej sprawie należy uznać, że pracodawca dowiedział się o naruszeniach 10 października 2012 r. (ogłoszenie wyników kontroli). Jednakże od daty dokonania naruszeń upłynęło już 3 miesiące. Zatem zgodnie z dyspozycją art. 109 § 1 k.p. pracodawca nie może, zgodnie z prawem, nałożyć kary porządkowej na pracownika.
Tak więc wyjaśnienie kwestii konsultacji związkowych w ramach odpowiedzialności porządkowej należy poprzedzić uwagą, że dokonane ono zostało w oderwaniu od okoliczności przedmiotowego zagadnienia. Zatem podnieść należy, że zgodnie z treścią art. 112 § 1 k.p., konieczność konsultacji ze związkami zawodowymi powstaje dopiero w momencie wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej. Pracodawca decyduje o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Z norm k.p. nie wynika termin w którym pracodawca powinien zwrócić się do organizacji związkowej o zajęcie stanowiska, ani terminu, w którym organizacja ta powinna udzielić odpowiedzi. Należy przyjąć (na zasadzie analogii do przepisów o konsultacji związkowej przy rozwiązywaniu stosunków pracy), iż maksymalny termin zajęcia stanowiska przez zakładową organizację związkową wynosi 5 dni od zawiadomienia jej przez pracodawcę o wniesionym sprzeciwie. Pracodawca zaś powinien wystąpić do zakładowej organizacji związkowej o konsultację w sprawie wniesionego sprzeciwu z takim wyprzedzeniem, aby mógł ewentualnie odrzucić sprzeciw przed upływem 14 dni po rozpatrzeniu stanowiska tej organizacji lub po bezskutecznym upływie terminu zajęcia stanowiska.
 
Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>