Czy nauczycielowi notorycznie rozmawiającemu w trakcie posiedzeń rady pedagogicznej można udzielić kary porządkowej?
Tak, jeżeli zawiodą inne formy zdyscyplinowania podejmowane przez dyrektora wobec nauczyciela. Nauczyciel zobligowany jest wypełniać rzetelnie zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły, w tym uczestniczyć aktywnie w pracach rady pedagogicznej i przestrzegać dyscypliny podczas zebrań rady.
Uzasadnienie
Artykuł 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN zobowiązuje szczególnie nauczyciela do realizowania w ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia m.in. wykonywania inne czynności i zajęć wynikających z zadań statutowych szkoły. Nauczyciel będący członkiem rady pedagogicznej, zgodnie z art. 40-44 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, jest zobowiązany do uczestnictwa w pracach rady, czynnego udziału we wszystkich zebraniach i pracach rady oraz w jej komisjach, do których został powołany, realizowania uchwał rady oraz składania przed radą sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań.
Na podstawie art. 75 ust. 2 KN nauczyciel ponosi odpowiedzialność porządkową w rozumieniu art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Dotyczy ona m.in. nieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Ustaloną organizację i porządek pracy w szkole ustalają między innymi regulamin działalności rady pedagogicznej. Nauczyciel uczestniczący w zebraniach rady pedagogicznej nie powinien zachowaniem zaburzać przebiegu zebrania, a przewodniczący prowadzący obrady ma prawo i obowiązek reagowania na zachowania naruszające dyscyplinę i dezorganizujące przebieg zebrania. Nieprzestrzeganie dyscypliny obrad może spowodować zastosowanie sankcji w postaci kar porządkowych.
Sprzeciw od kary porządkowej trzeba złożyć w ciągu siedmiu dni>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Odpowiedzialność porządkowa a odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach
|