Odmowa nadania stopnia nauczyciela kontraktowego.
Nauczyciel stażysta złożył do organu prowadzącego szkołę odwołanie od decyzji dyrektora szkoły, który odmówił nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Decyzja została wydana na podstawie art. 9b ust. 6 Karty Nauczyciela. W uzasadnieniu wskazano, iż nauczyciel nie spełnił jednego z warunków nadania stopnia awansu, tj. nie uzyskał akceptacji komisji kwalifikacyjnej i wymaganej ilości punktów. Nauczyciel w odwołaniu wskazał, że przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna była nieobiektywna i poprosił o nadanie stopnia nauczyciela kontraktowego.
Organ prowadzący szkołę, do którego nauczyciel się odwołał zamierza uchylić wydaną przez dyrektora szkoły decyzję (decyzja odmowna została wydana 31 sierpnia 2009 r., nauczyciel był zatrudniony w tej szkole do 31 sierpnia 2009 r.).
Jakie czynności powinien podjąć organ prowadzący szkołę?
W sytuacji opisanej w pytaniu, organ odwoławczy powinien wszcząć postępowanie administracyjne, zawiadomić strony o wszczęciu postępowania, przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję w sprawie.
Zgodnie z art. 61 § 1 oraz § 3-4 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071) - dalej Kpa, postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu. Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie.
W myśl art. 136-137 Kpa, organ odwoławczy może przeprowadzić na żądanie strony lub z urzędu dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie tego postępowania organowi, który wydał decyzję. Strona może cofnąć odwołanie przed wydaniem decyzji przez organ odwoławczy. Organ odwoławczy nie uwzględni jednak cofnięcia odwołania, jeżeli prowadziłoby to do utrzymania w mocy decyzji naruszającej prawo lub interes społeczny.
Zgodnie z art. 138 § 1-2 Kpa, organ odwoławczy wydaje decyzję, w której:
1) utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo
2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy bądź uchylając tę decyzję - umarza postępowanie pierwszej instancji, albo
3) umarza postępowanie odwoławcze.
Organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części. Przekazując sprawę organ ten może wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Uwagi
W przypadku opisanym w pytaniu, po wszczęciu postępowania, organ odwoławczy musi stwierdzić czy osoba wnosząca odwołanie nadal jest nauczycielem, tzn. czy jest zatrudniona w szkole, o której mowa w art. 1 ustawy - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). W przeciwnym razie postępowanie będzie bezprzedmiotowe i zgodnie z art. 105 § 1 Kpa winno być umorzone.

Monika Jabłońska