Pytanie
Nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Następnie od dnia 4 lipca 2011 r. do 4 grudnia 2011 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Od dnia 5 grudnia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. przebywała na urlopie uzupełniającym.
Czy w związku z wymienionymi nieobecnościami nauczycielka jest uprawniona do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) – dalej u.d.w.r., pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 2 u.d.w.r.).
W omawianej sprawie okres korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia jest okresem wymienionym w treści art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. b) u.d.w.r., który pozwala na nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego mimo nieprzepracowania 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Takim okresem nie jest natomiast korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Należy zatem uznać, że nauczycielka co do zasady nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2011 r., na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 6 lit. b) u.d.w.r.
Przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie spełnia jednak przesłanki "efektywnego przepracowania", gdyż nie wiąże się z faktycznym wykonywaniem pracy, a jedynie pozostawaniem w zatrudnieniu. W związku z tym okresu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie powinno się zaliczać do okresu wykonywania pracy w danym roku. Z tego względu a podstawie art. 4 ust. 2 u.d.w.r. w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, wysokość wynagrodzenia rocznego zostanie ustalona proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Tak więc w omawianym przypadku należy więc obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w oparciu o treść art. 4 ust. 2 u.d.w.r. Okres korzystania z urlopu wypoczynkowego (podobnie jak i urlopu uzupełniającego, który jest również urlopem wypoczynkowym) jest traktowany na równi z okresem świadczenia pracy. Zatem proporcję dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy odnieść do okresu urlopu wypoczynkowego (oraz uzupełniającego) jako okresu przepracowanego w odniesieniu do okresu roku kalendarzowego.
Krzysztof Lisowski