Pytanie
Jaką procedurę należy zastosować w przypadku nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie przy całkowitej likwidacji szkoły, jeżeli pojawia się możliwość zatrudnienia go w innej szkole lecz w niepełnym wymiarze (powyżej 1/2 etatu)?
Czy można zastosować art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, a następnie art. 18 KN?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Przeniesienie może nastąpić, jeżeli istnieją warunki zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Uzasadnienie
Na gruncie zapisu art. 18 ust. 1 KN, nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Przeniesienie nauczyciela w tym trybie nie wiąże się z rozwiązaniem stosunku pracy, lecz jest jego kontynuacją. Nie powoduje również nawiązania nowego stosunku pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2002 r. (wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r. I PKN 849/00, Lex nr 54887), pojęcie "stanowisko pracy" należy interpretować zgodnie z art. 42 KN, a więc z przepisem określającym wymiar pensum nauczycieli na określonych stanowiskach w zależności od typu szkoły.
Zasada ograniczenia etatu z art. 22 ust. 2 KN nie może jednak mieć w tym miejscu zastosowania, gdyż następuje całkowita likwidacja szkoły. Trudno więc mówić o modyfikacji stosunku pracy od dnia 1 września, z uwagi na fakt, iż z tym dniem szkoła de facto przestanie funkcjonować.
W przedstawionym stanie faktycznym przeniesienie nauczyciela może mieć miejsce w sytuacji zapewnienia pełnego wymiaru czasu pracy.
Agata Piszko