Czy godziny z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN można przeznaczyć na opiekę podczas szkolnej wycieczki?
Jeśli tak, to ile godzin przy wycieczce trwającej 5 dni?
Na wycieczkę jedzie 72 uczniów i 8 nauczycieli.
Patrząc na zapisy ustawy, rozporządzenia oraz interpretację MEN, zajęcia realizowane w ramach tzw. godzin karcianych powinny odpowiadać indywidualnym potrzebom uczniów poprzez udzielanie im pomocy w przezwyciężaniu trudności, rozwijaniu zdolności lub pogłębianiu zainteresowań, a także poprzez sprawowanie nad nimi opieki, zależnie od potrzeb. Wspomagając się tymi godzinami, szkoła podstawowa i gimnazjum może również wzbogacić ofertę świetlicy. Podjęcie decyzji w kwestii, jakie zajęcia będą realizowane w szkole w ramach godzin, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b KN, należy do kompetencji dyrektora szkoły. Godzin tych nie można jednakże przeznaczyć na zajęcia obowiązkowe, opiekę nad uczniami podczas ich dowozu do szkoły, doraźne zastępstwa oraz nauczanie indywidualne.
Zgodnie z powyższym, jeśli wycieczki szkolne są jednym z zadań statutowych szkoły, nauczyciele zobligowani są do organizacji i uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez szkołę. Zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczniom podczas wycieczek i imprez odbywa się w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Rozliczenie godzin karcianych nie musi być trudne>>
Zatem kilkudniowy wyjazd uczniów na wycieczkę klasową jest zadaniem statutowym szkoły. Ogólne zasady organizowania przez szkoły imprez wyjazdowych powinny być określone w statucie danej szkoły, a szczegółowe - w wewnętrznym regulaminie (procedurze) przyjętym w szkole, zatwierdzonym przez dyrektora szkoły.
Do nauczycieli uczestniczących w wycieczkach szkolnych w roli opiekunów stosuje się przepisy ogólne dotyczące czasu pracy nauczycieli i podstawą wyjazdu służbowego nauczyciela jest podpisana i zatwierdzona przez dyrektora szkoły karta wycieczki. Zgodnie z kartą wycieczki, początkiem wycieczki jest wyjazd, a końcem - powrót dzieci do szkoły, a więc czas pracy nauczyciela realizującego zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w ramach wycieczki szkolnej jest taki sam, jak czas tej wycieczki. Z interpretacji MEN wynika, że nie każda wycieczka szkolna może być rozliczona jako tzw. godziny karciane. Wycieczka szkolna organizowana przez nauczyciela w ramach realizacji programu nauczania zajęć obowiązkowych powinna odbywać się w zakresie godzin przeznaczonych na te zajęcia. Ale już wycieczki szkolne odpowiadające zainteresowaniom i potrzebom uczniów mogą być realizowane w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a i b KN. Jak wspomniałam wcześniej, o przeznaczeniu godzin decyduje dyrektor szkoły, uwzględniając w szczególności potrzeby i zainteresowania uczniów, kwalifikacje nauczycieli i zasoby bazowe szkoły.
Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
Godziny karciane trzeba odnotować w dzienniku zajęć>>
Karta Nauczyciela. Komentarz>>