Na terenie gminy X funkcjonuje niepubliczny punkt przedszkolny (NPP). Do tego punktu przedszkolnego uczęszcza uczeń, który nie jest mieszkańcem gminy X.
Czy gmina X powinna udzielić dotacji na dzieci uczęszczające do NPP zamieszkałe na terenie gminy X, a także na terenie gminy Y?
Następnie obciążyć gminę Y kwotą dotacji przekazanej NPP za uczęszczanie dziecka z terenu gminy Y.

Czy może gmina X powinna udzielać dotacji tylko na dzieci uczęszczające do NPP z terenu gminy X, natomiast gmina Y powinna przekazywać dotacje bezpośrednio NPP?
 
Gmina X powinna udzielić dotacji na wszystkie dzieci uczęszczające do niepublicznego punktu przedszkolnego, który znajduje się na jej terenie.
 
Uzasadnienie
Gmina dotująca niepubliczny punkt przedszkolny jest zobligowana do udzielenia dotacji na wszystkie dzieci uczęszczające do tego punktu, niezależnie od miejsca zamieszkania tych dzieci. Stosownie do zapisu art. 90 ust. 2d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formie punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną formę wychowania przedszkolnego poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.
Gmina dotująca otrzymuje refundację udzielonej dotacji od gminy, której mieszkańcem jest uczeń. Gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania ucznia obligują do zwrotu dotacji przepisy u.s.o. Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 2e u.s.o., jeżeli niepubliczną formą wychowania przedszkolnego, jest objęty uczeń niebędący mieszkańcem gminy dotującej tę formę wychowania przedszkolnego, gmina, której mieszkańcem jest ten uczeń, pokrywa koszty dotacji udzielonej zgodnie z art. 90 ust. 2d u.s.o., do wysokości iloczynu kwoty wydatków bieżących stanowiących w gminie dotującej podstawę ustalenia wysokości dotacji dla niepublicznych form wychowania przedszkolnego w przeliczeniu na jednego ucznia i wskaźnika procentowego ustalonego na potrzeby dotowania niepublicznych form wychowania przedszkolnego w gminie zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji. W przypadku braku niepublicznej formy wychowania przedszkolnego na terenie gminy zobowiązanej do pokrycia kosztów udzielonej dotacji, gmina ta pokrywa koszty udzielonej dotacji w wysokości równej 40% wydatków bieżących stanowiących w gminie dotującej podstawę udzielenia dotacji dla niepublicznych form wychowania przedszkolnego w przeliczeniu na jednego ucznia.
Tak więc gmina X udziela dotacji na wszystkie dzieci, a gmina Y zwraca koszty udzielonej dotacji gminie X na zasadach określonych powyżej.

PolecamyDotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach