Dziecko niewidome od września będzie uczęszczać do szkoły ponadgimnazjalnej poza miejscem zamieszkania. Począwszy od szkoły podstawowej gmina finansowała dowóz dziecka organizowany przez rodziców. Art. 17 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. nakłada na gminę obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu tylko uczniom z niepełnosprawnością ruchową lub z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Czy gmina może zatem finansować dowóz ucznia niewidomego do szkoły ponadgimnazjalnej?

 
Odpowiedź
Gmina nie ma obowiązku zapewnienia dowozu. Brak jest podstaw prawnych umożliwiających gminie zapewnienia dowozu.

Przepis nakłada na gminę obowiązek zapewnienia dowozu dzieciom niepełnosprawnym. Należy jednak zwrócić uwagę, że obowiązek dowozu i opieki dotyczy najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum (niekoniecznie obwodowej), niezależnie od odległości z miejsca zamieszkania ucznia do szkoły, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym – także do szkoły ponadgimnazjalnej.
Ustawodawca nałożył bardziej rygorystyczne wymogi w odniesieniu do zapewnienia dowozu i opieki:
- dzieciom upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim,
- dzieciom z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W przypadku tych uczniów, gmina ma obowiązek zapewnić obowiązek dowozu i nauki do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
Jeżeli więc uczeń posiada jedną niepełnosprawność (dziecko niewidome), wówczas gmina nie ma obowiązku zapewnienia dowozu dziecka do szkoły ponadgimnazjalnej.
Zapewnienie dowozu dziecka bez podstawy prawnej stanowi w ocenie niektórych organów nadzoru dokonywanie wydatku bez podstawy prawnej, przez co gmina może narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Przepisy u.s.o. w art. 17 ust. 3 pkt 2 umożliwiają zapewnienie dowozu dziecku pełnosprawnemu, w przypadku gdy odległość z miejsca zamieszkania dziecka do szkoły obwodowej nie przekracza wskazanych w u.s.o. odległości. Brak jest jednak analogicznych uregulowań w odniesieniu do uczniów niepełnosprawnych.

Bezpłatny dowóz także dla dzieci nieobjętych przygotowaniem przedszkolnym>>

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów