Nauczycielka otrzymała ograniczenie zatrudnienia od 1 września 2013 r. W lipcu dyrektor szkoły udzielił urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 1 sierpnia 2013 r. Od 1 września 2013 r. szkoła otrzymała zgodę na 1 oddział dodatkowy (z chwilą gdyby nie przeszła nauczycielka na urlop dla poratowania nastąpiłoby cofnięte ograniczenia).
Jak formalnie powinna wyglądać ta sytuacja, czy powinna być przewrócona na pełny wymiar czasu pracy, gdyż tak powinna być zatrudniona, czy ze względu na udzielony urlop dla poratowania zdrowia powinna mieć wypłacane wynagrodzenie z dniem 1 września 2013 r. zgodnie z ograniczeniem zatrudnienia jakim otrzymała?
 
Zgodnie z treścią art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia dokonywana jest za zgodą nauczyciela z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1 KN , jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20 KN .
Jeżeli pojawiają się możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy, tak jak to ma miejsce w omawianej sprawie, odpada jednocześnie podstawa ograniczenia zatrudnienia, o której mowa w art. 22 ust. 2 KN . Zatem przyczyna stanowiąca podstawę zastosowania ograniczenia zatrudnienia staje się nieprawdziwa, a samo ograniczenie nieprawidłowe. Jednakże pragmatyka nauczycielska nie reguluje kwestii "powrotu" nauczyciela do warunków zatrudnienia sprzed ograniczenia. Zatem mamy do czynienia z brakiem normatywnego (a więc określonego przepisami ustawy) obowiązku pracodawcy do przywrócenia nauczyciela do wymiaru sprzed ograniczenia.
W związku z tym wydaje się, że najlepszym sposobem rozwiązania przedmiotowej sytuacji jest zawarcie porozumienia między stronami stosunku pracy o powrocie do warunków zatrudnienia na podstawie mianowania w związku z brakiem przesłanek zastosowanego ograniczenia. Na podstawie tego porozumienia nauczyciel z początkiem pierwszych miesięcy roku szkolnego kontynuowałby zatrudnienie na podstawie mianowania w pełnym wymiarze czasu pracy.