Jak wprowadzić w szkołach gimnazjum i liceum niepublicznych dziennik elektroniczny?
Decyzję o wprowadzeniu dziennika elektronicznego w szkole niepublicznej podejmuje dyrektor po uzyskaniu zgody osoby prowadzącej, która gwarantuje środki finansowe na jego funkcjonowanie.
Uzasadnienie
Dokumentację obowiązkową dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej określają przepisy art. 7 ust. 1-3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. W szczególności zapisy art. 7 ust. 3 u.s.o. określają, że szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej prowadzi dokumentację przebiegu nauczania ustaloną dla szkół publicznych. Dokumenty przebiegu nauczania określają przepisy
rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji – dalej r.d.p.n. Treść § 20a r.d.p.n. określa podstawowe wymagania prowadzenia przez szkołę dziennika lekcyjnego.
"Godziny karciane" wkrótce bez oddzielnego dziennika>>Zgodnie z zapisem
§ 20a ust. 3 r.d.p.n. prowadzenie dziennika elektronicznego wymaga:
1) zachowania selektywności dostępu do danych stanowiących dziennik elektroniczny;
2) zabezpieczenia danych stanowiących dziennik elektroniczny przed dostępem osób nieuprawnionych;
3) zabezpieczenia danych stanowiących dziennik elektroniczny przed zniszczeniem, uszkodzenie lub utratą;
4) rejestrowania historii zmian i ich autorów.
Najczęściej szkoły, które zdecydowały się na wprowadzenie dzienników elektronicznych zaczynają od okresu próbnego, w trakcie którego w szkole oprócz dziennika tradycyjnego funkcjonuje dziennik elektroniczny. Okres ten wymaga od nauczycieli wzmożonego wysiłku, ale pozwala na pewność, iż funkcjonowanie dziennika elektronicznego jest prawidłowe a nauczyciele prawidłowo się nim posługują. Oczywiście nie jest to jedyna procedura wdrożeniowa, można od razu zacząć się posługiwać aplikacją elektroniczną, po uprzednim przygotowaniu sprzętu, oprogramowania i kadry pedagogicznej.
Rodzic nie zapłaci za dostęp do elektronicznego dziennika>>
Polecamy: iDziennik - nowoczesne narzędzie wspomagające realizację funkcji dydaktycznej i wychowawczej szkoły
Zmiany w prawie w roku szkolnym 2014/2015 będą jednym z tematów XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Dyrektorów Szkół i Przedszkoli>>