"Założeniem projektu było stworzenie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, ułatwiających polskim uczniom przebywającym za granicą podtrzymanie kontaktu z językiem i krajem ojczystym, względnie umożliwiających adaptację i wyrównanie szans edukacyjnych w nowym środowisku szkolnym po powrocie do kraju".
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi uczniowie powracający z zagranicy mają zagwarantowane prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego oraz do bezpłatnych, dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
Dzięki środkom europejskim udało się utworzyć Centrum doradztwa do spraw powrotu i integracji w polskiej szkole. "Działania Centrum służą udzielaniu wsparcia informacyjnego uczniom, rodzicom, a także palcówkom szkolnym i organom prowadzącym szkoły w zakresie integracji ucznia przybywającego do polskiego systemu oświaty".
Dzieci polskich emigrantów mają prawo do bezpłatnej nauki polskiego
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zorganizował konferencję, na której omówiono pomoc udzielaną Polakom uczącym się w zagranicznych szkołach.