Nauczyciel mianowany, zatrudniony w placówce feryjnej na podstawie mianowania od 1 września 1994 r. do nadal od nowego roku szkolnego będzie miał przydzielone następujące godziny: 20/20 pedagog szkolny, 10/30 biblioteka, 1/18 wychowawstwo.
Czy nauczyciel powinien mieć zmienioną umowę o pracę czy też godziny z biblioteki i wychowawstwo należy traktować jako godziny ponadwymiarowe?

W pytaniu nie wskazano na jakim stanowisku jest zatrudniony nauczyciel. Jeżeli jest to stanowisko pedagoga szkolnego, to do przydzielenia temu nauczycielowi godzin ponadwymiarowych, realizowanych na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, konieczne jest uzyskanie jego zgody.
 
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, nauczyciel może zostać zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych tj. godzinach przekraczających jego tygodniowych obowiązkowy wymiar godzin zajęć. Godziny ponadwymiarowe mogą być przydzielane w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Godziny ponadwymiarowe nie mogą przekraczać 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, z czego do przydzielania godzin powyżej 1/4 tego wymiaru niezbędna jest zgoda nauczyciela. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych bez konieczności uzyskania zgody nauczyciela dotyczy przydzielenia godzin w ramach stanowiska, na którym nauczyciel jest zatrudniony. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych skutkujących obowiązkiem świadczenia pracy na innym stanowiska wymaga uzyskania takiej zgody.
Jak wynika bowiem z art. 18 ust. 1 KN , nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania dyrektor szkoły może przenieść za jego zgodą z urzędu lub na jego prośbę na inne stanowisko nauczycielskie w tej samej szkole.@page_break@

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, iż użyte w tym przepisie pojęcie "stanowisko pracy" należy interpretować zgodnie z art. 42 KN (wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r. I PKN 849/2000, OSNP - wkł. 2002, nr 18, poz. 5), wyrok z dnia 1 lipca 1988 r. I PKN 217/1998, OSNP 1999, nr 15, poz. 479). Tym samym za odrębne stanowiska nauczycielskie w szkole w rozumieniu art. 18 ust. 1 KN należy uznać między innymi:
- stanowisko nauczyciela bibliotekarza biblioteki szkolnej,
- stanowisko nauczyciela wychowawcy świetlicy szkolnej,
- stanowisko nauczyciela oddziału przedszkolnego utworzonego w szkole,
- stanowisko nauczyciela pedagoga,
- stanowisko nauczyciela, którego obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych wynosi 18 godzin tygodniowo.
Jednocześnie w wyroku z dnia 21 czerwca 2011 r. (wyrok SN z dnia 21 czerwca 2011 r. III PK 80/10, LEX nr 1095944) Sąd Najwyższy wskazuje, iż przenoszenie mianowanych nauczycieli w ramach zespołu szkół, nawet jeżeli łączy się ze zmianą miejsca wykonywania pracy (ale bez zmiany stanowiska), nie podlega ograniczeniom przewidzianym w art. 18 KN i może nastąpić bez zgody nauczyciela. Natomiast w wyrok z dnia 1 lipca 1998 r. (wyrok SN z dnia 1 lipca 1998 r. I PKN 217/98, OSNP 1999, nr 15, poz. 479) Sąd Najwyższy podnosi, iż zatrudnienie nauczyciela mianowanego w charakterze wychowawcy w świetlicy jest wykonywaniem pracy na innym stanowisku niż stanowisko nauczyciela przedmiotów początkowych (art. 18 ust. 1 KN).
W świetle powyższego należy uznać, iż przydzielenie godzin ponadwymiarowych w bibliotece szkolnej, nauczycielowi zatrudnionemu na stanowisku pedagoga szkolnego, wiąże się ze zobowiązaniem go do pracy na innym stanowisku i wymaga uzyskania jego zgody.
Jednocześnie należy wskazać, iż tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący szkołę. Jeżeli organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego to określenie przedmiotowego wymiaru dokonywane jest w uchwale organu stanowiącego tej jednostki (art. 42 ust. 7 pkt 3 KN).
 
Uwagi
 Odpowiedź opracowano przy założeniu, iż nauczyciel zatrudniony jest na podstawie mianowania, w szkole, do nauczycieli której ma zastosowanie art. 35 KN (np. szkole podstawowej prowadzonej przez gminę).