Szkoła istnieje do dnia 31 sierpnia 2013 r. Od 1 września 2013 r. zmienia siedzibę i wchodzi w skład zespołu szkół.
Czy dyrektor likwidowanej szkoły ma prawo udzielić urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli otrzyma orzeczenie lekarskie np. 30 sierpnia 2013 r.?
Zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.
Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa wyżej, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć. Wymóg zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć dotyczy chwili składania wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia.
To, czy później nauczycielowi zostanie ograniczone zatrudnienie, albo czy wcześniej był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy nie ma tu żadnego znaczenia. W chwili składania wniosku i w chwili ewentualnego rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel powinien spełniać wszelkie warunki. Jeśli tak się dzieje to brak jest podstaw, by odmówić mu prawa do takiego urlopu. Jednocześnie należy podkreślić, że wejście szkoły w skład zespołu szkół nie zawsze oznacza likwidację szkoły. Jeśli więc nie dochodzi do faktycznej likwidacji szkoły i stosunki pracy z nauczycielami są zachowane i kontynuowane nie ma przeszkód aby udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jeśli spełnia warunki do jego otrzymania.
Jeśli jednak szkoła zostaje zlikwidowana (co jest raczej mało prawdopodobne w opisanej sytuacji) wówczas nie ma podstaw, aby udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.
MEN zapowiedziało, że po nowelizacji Karty Nauczyciela urlop dla poratowania zdrowia udzielany będzie dopiero po 20 latach pracy. Więcej o zmianach>>
Kwestie kadrowe oraz zmiany w prawie będą tematami II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, który odbędzie się 21 marca w Warszawie>>>