Nauka etyki zostanie zorganizowana przez organ prowadzący dla grupy międzyszkolnej we wskazanej szkole na terenie gminy.
Czy w tej sytuacji organ prowadzący jest zobowiązany do zapewnienia dowozu uczniów na te zajęcia?
Uważam, że tak.
Uzasadnienie
Zajęcia z etyki - w przypadku gdy uczestniczy w niej mniej niż 7 uczniów - mogą odbywać się w grupie międzyszkolnej - § 3 ust. 2 w związku z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zorganizowanie nauki etyki spoczywa na organie prowadzącym szkoły. Organ prowadzący organizując zajęcia z etyki w innej szkole niż szkoła macierzysta ucznia powinien zapewnić bezpieczne przejście uczniów z tej szkoły do szkoły, w której prowadzone są zajęcia oraz ich powrót.
Kwalifikacje nauczyciela etyki: wystarczy przygotowanie z filozofii>>
Jeżeli odległości między szkołami nie są znaczące - wówczas uczniowie mogą pokonać tę odległość bez potrzeby zapewnienia środka transportu - oczywiście pod opieką nauczyciela. Jeżeli natomiast odległość ta jest większa - uważam, że transport powinien być zapewniony. Szkoła bowiem na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów ma obowiązek zorganizować lekcje z etyki w taki sposób, aby uczeń miał możliwość wziąć w nich udział.
Obowiązek gminy w zakresie dowozu dzieci do szkół i przedszkoli>>
Dowóz uczniów na lekcje etyki to obowiązek gminy
Od pierwszego września gmina ma obowiązek zorganizować zajęcia etyki dla wszystkich chętnych uczniów. Co za tym idzie, jednostka samorządu jest zobowiązana zapewnić uczniom transport na te lekcje - pisze pisze Agata Piszko w serwisie Prawo Oświatowe/ABC.