Czy pracodawcy, który zawarł z młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na okres od 12 września 2004 r. do 31 sierpnia 2007 r. należne jest dofinansowanie - umowa nie została zawarta na 35 miesięcy i 18 dni, a nie na 36 miesięcy jak mówi ustawa o systemie oświaty.

Jeżeli pracodawcy należy się dofinansowanie, to czy należy je proporcjonalnie zmniejszyć?


Zgodnie z art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

1) pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach;

2) młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.


Przesłanką dofinansowania pracodawcy kosztów kształcenia młodocianych pracowników jest w pierwszej kolejności posiadanie przez pracodawcę lub osobę prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy albo przez osobę zatrudnioną u pracodawcy kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych.

Kolejna przesłanką przyznania dofinansowania jest złożenie wniosku. Zgodnie z art. 70b ust. 7 ww. ustawy dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od ukończenia przez młodocianego pracownika nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Zgodnie z art. 70b ust. 2 ustawy o systemie oświaty wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika zależy od okresu kształcenia wynikającego z umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego i wynosi w przypadku nauki zawodu:

a) 4.587 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 24 miesiące,

b) 7.645 zł - przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy.

Prawodawca nie określił, co się stanie, gdy umowa będzie zawarta na okres dłuższy niż 24, ale krótszy niż 36 miesięcy. Przewidział taką możliwość, gdyż przepisy prawa wyraźnie stanowią, iż kształcenie nie może trwać krócej niż 24 i dłużej niż 36 miesięcy. Jednocześnie kwoty refundacji określone w art. 70b ust. 2 ww. ustawy stanowią swoiste "widełki", którymi należy się kierować przy obliczaniu wysokości refundacji. Przyjęcie tezy, jakoby pracodawcy, o którym mowa w omawianym przypadku należała się refundacja kosztów, jak w przypadku umowy na 24 miesiące byłaby niekorzystna dla pracodawcy. Wydaje się, iż w takiej sytuacji należy obliczyć koszt proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa.