Paragraf 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz wydawania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania (Dz. U. Nr 13, poz. 114) stanowi:
"Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, starosta lub jednostka samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 71b ust. 5 i 5a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zapewnia dziecku formę kształcenia zalecaną w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego".
Paragraf 12 ust. 2. "Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego".
Czy w związku z tym, ww. organ może wymagać od rodziców lub opiekunów dziecka dołączenia do wniosku innych dokumentów tj. odpis skrócony aktu urodzenia, poświadczenie zameldowania, świadectwo szkolne, odpis arkusza ocen i dokumentację medyczną?
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2001 r. w sprawie orzekania o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz wydawania opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, a także szczegółowych zasad kierowania do kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania (Dz. U. Nr 13, poz. 114 oraz z 2003 r. Nr 23, poz. 192) wymienia dwa rodzaje wniosków, które musi złożyć rodzic bądź opiekun ucznia starającego się o uzyskanie indywidualnego toku nauczania.
Pierwszym z nich jest wniosek o wydanie takiego orzeczenia lub opinii składany do poradni psychologiczno- pedagogicznej. Zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia powinien on zawierać:
1) imię i nazwisko dziecka, datę i miejsce jego urodzenia oraz miejsce zamieszkania, a w przypadku ucznia - również nazwę i adres szkoły oraz oznaczenie klasy, do której uczeń uczęszcza,
2) imiona i nazwiska rodziców (prawnych opiekunów) oraz miejsce ich zamieszkania,
3) określenie celu, dla którego niezbędne jest uzyskanie orzeczenia albo opinii,
4) uzasadnienie wniosku,
5) podpis wnioskodawcy.
Wnioskodawca dołącza do wniosku posiadaną dokumentację uzasadniającą wniosek, w szczególności wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych i lekarskich.
Jeżeli do wydania orzeczenia albo opinii jest niezbędne przeprowadzenie badań lekarskich, wnioskodawca powinien przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka, wydane przez lekarza, jednakże jeżeli wniosek dotyczy wydania orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania, wnioskodawca powinien przedstawić zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia, wydane przez lekarza, określające czas - nie krótszy jednak niż 21 dni - w którym stan zdrowia ucznia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.
Natomiast drugim z wniosków jest wniosek, jaki rodzic bądź opiekun składa do starosty lub jednostki samorządu terytorialnego w sprawie zapewnienia dziecku formy kształcenia zalecanej w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Na podstawie § 12 ust. 2 ww. rozporządzenia do tego wniosku należy dołączyć orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W związku z powyższym nie ma podstaw do żądania przez organ dodatkowych dokumentów.