Nauczyciel zatrudniony na 1/4 etatu otrzymuje świadczenie pieniężne (z okazji świąt) proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia (np. jeżeli nauczyciel (pracownik) zatrudniony na pełny etat otrzymał świadczenie w kwocie 200 zł, to nauczyciel (pracownik) zatrudniony w niepełnym wymiarze, tj. 1/4 etatu otrzymał 50 zł, czyli proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia).
Dodatek na święta nie jest zależy od wymiaru zatrudnienia nauczyciela
Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń socjalnych powinny wynikać z regulaminu Funduszu działającego w danej szkole. Przy udzieleniu świadczeń z Funduszu podstawowym kryterium powinno być kryterium dochodowe, a nie związane z wymiarem zatrudnienia nauczyciela.
Czy to jest zgodne z prawem (przepisami o ZFŚS)?
Do korzystania ze świadczeń finansowanych z funduszu w równym stopniu uprawnieni są wszyscy pracownicy szkoły, emeryci (renciści) – byli pracownicy lub osoby, którym przyznano to uprawnienie w regulaminie, niezależnie od wysokości dokonywanego na nich odpisu. Przy przydzielaniu pomocy socjalnej obowiązuje zasada uznaniowości, co oznacza, iż nie każdy uprawniony do pomocy w szkole może ją otrzymać, a świadczenia otrzymywane z funduszu działającego w szkole mają charakter wyłącznie uznaniowy uzależniony od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. Przyznawanie świadczeń odbywa się po przeprowadzeniu indywidualnej kwalifikacji wniosków osób uprawnionych. Najwłaściwszym sposobem ustalenia, czy dana osoba może skorzystać ze świadczeń finansowanych z Funduszu jest kryterium dochodowe przypadające na członka rodziny uprawnionego. Podstawowym dokumentem regulującym zasady przyznawania świadczeń z Funduszu jest regulamin Funduszu (art. 8 u.z.f.ś.s.). Jednak zapisy regulaminu nie mogą odbiegać od zasady wynikającej z ustawy, czyli uznaniowości przyznawania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 sierpnia 2001 r. (wyrok SN z dnia 20 sierpnia 2001 r. I PKN 579/00, OSNP 2003, nr 14, poz. 331). Zdaniem Sądu "pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyzwanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu". Nie oznacza to jednak różnicowania kwot świadczeń w zależności od wymiaru zatrudnienia nauczyciela. Wymiar zatrudnienia nauczyciela nie ma wpływu na jego sytuację życiową, materialną i rodzinną, co najwyżej decyduje o wysokości dochodu pracownika, ale to dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej jest podstawowym i stosowanym powszechnie kryterium przyznawania świadczeń.