1. Czy w przypadku wyznaczenia nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły (nieobecność dyrektora spowodowana urlopem dla poratowania zdrowia) organ prowadzący powinien przyznać takiemu nauczycielowi dodatek funkcyjny na ten okres?
2. Czy nauczyciel zastępujący dyrektora szkoły w sytuacji, o której mowa w punkcie 1 musi spełniać wymagania kwalifikacyjne jak w przypadku zatrudnienia dyrektora?
Nauczyciel zastępujący dyrektora szkoły podczas jego nieobecności uprawniony jest do dodatku funkcyjnego. Nie jest wymagane od osoby zastępującej dyrektora szkoły posiadanie takich samych kwalifikacji jak dyrektor szkoły.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy - dalej r.w.m.s.w., do dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora przedszkola, szkoły, placówki lub inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły oraz nauczyciele sprawujący funkcję wychowawcy klasy, doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta, opiekuna stażu. Nie można przyznać dodatku funkcyjnego nauczycielom zajmującym inne stanowiska lub sprawującym inne funkcje niż wymienione w r.w.m.s.w., podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 sierpnia 2008 r. (wyrok WSA z dnia 13 sierpnia 2008 r. IV SA/Wr 197/08, LEX nr 518283).
Zdaniem WSA "dodatek funkcyjny jest ściśle i bezpośrednio związany z funkcją wykonywaną przez pracownika. Jest to stały składnik wynagrodzenia pracownika na określonym stanowisku, stanowiący ekwiwalent nie tylko za zwiększony nakład pracy, lecz również za zwiększony zakres odpowiedzialności za działania własne i podległych pracowników. Jeżeli przepisy przewidują dla danego stanowiska pracy dodatek funkcyjny, to już samo zdarzenie powierzenia pełnienia określonej funkcji kierowniczej uzasadnia jego prawo do tego rodzaju dodatku".
W myśl art. 39 ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., w przypadku nieobecności dyrektora szkoły w, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora zastępuje go inny nauczyciel tej szkoły, wyznaczony przez organ prowadzący. Wykonywanie obowiązków w zastępstwie dyrektora na podstawie ww. przepisu oznacza nałożenie nowych obowiązków i poszerzenie dotychczasowego zakresu czynności danego nauczyciela a zatem będzie przysługiwał mu dodatek należny dla dyrektora danej szkoły: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 czerwca 2007 r. (wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2007 r. I OSK 420/07, LEX nr 341261).
Odnosząc się do pytania 2 – przepisy u.s.o. i rozporządzenia wykonawczego do u.s.o. nie regulują tej kwestii. Jedyne wymagane kwalifikacje odnoszą się do dyrektora szkoły, wicedyrektora szkoły oraz osób zajmujących inne stanowiska kierownicze przewidziane w statucie szkoły. Skoro dyrektora szkoły w czasie jego nieobecności zastępuje wicedyrektor (art. 39 ust. 7 u.s.o.), a posiada on inne kwalifikacje aniżeli dyrektor szkoły to analogicznie można przyjąć, iż osoba zastępująca dyrektora szkoły nie musi posiadać takich samych kwalifikacji jakie są niezbędne do zajmowania stanowiska dyrektora. Organ prowadzący wyznaczając daną osobę powinien jednak wziąć pod uwagę posiadane przez nią doświadczenie, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, niekaralność i ocenę pracy.
Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>
Zobacz: WSA: gmina nie może określić, kiedy nauczyciel traci dodatek motywacyjny
Polecamy publikację: "System wynagradzania nauczycieli">>