Programy edukacyjne są przeznaczone zarówno dla szkół, jak i przedszkoli. Odpowiadają one na aktualne wyzwania, z którymi mierzy się polska szkoła.
Czytaj też: Masowy exodus nauczycieli. W tym roku może zabraknąć nawet trzydziestu tysięcy >>
Cztery różnorodne propozycje
W roku szkolnym 2023/24 można wziąć udział w następujących programach:
1. Razem w Klasie
Program wspierający integrację dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Jest skierowany do szkół, bibliotek oraz innych placówek edukacyjne z całej Polski. Obejmuje kompleksowy pakiet materiałów edukacyjnych o integracji, o tym, jak radzić sobie ze stresem, o zabawie w edukacji i barierze językowej oraz propozycje aktywności dla całej klasy, z wykorzystaniem dołączonych pomocy dydaktycznych, m.in.: piłeczek sensorycznych, kart uważności, wielkoformatowych kolorowanek i wielu innych.
Więcej informacji o programie oraz formularz do zapisów pod adresem: https://www.szkolazklasa.org.pl/obszary/razem-w-klasie/
Ewentualne pytania można kierować na adres mailowy: razemwklasie@szkolazklasa.org.pl
Czytaj też w LEX: Kształcenie uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2023/2024 >
2. Asy Internetu
Program skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli, którego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli w tym zakresie.
W Polsce program realizują wspólnie Fundacja Szkoła z Klasą i Google. W ramach programu oferowane są bezpłatne:
- szkolenia,
- kurs e-learningowy,
- webinary oraz lekcje online,
- scenariusze zajęć,
- Interlandię – przygodową grę online.
Więcej informacji o Asach Internetu na stronie: https://www.szkolazklasa.org.pl/obszary/asy-internetu/
Pytania i zgłoszenia można kierować na adres mailowy: asyinternetu@szkolazklasa.org.pl.
3. Krople uważności
To bezpłatny cykl spotkań online wokół tematu uważności dla nauczycieli, psycholożek oraz innych osób, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Podczas webinarów dowiedzą się więcej o teorii mindfulness, praktykowaniu uważności, będzie to też okazja do wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami z innymi osobami uczestniczącymi.
Więcej informacji o Kroplach uważności: https://www.szkolazklasa.org.pl/otwarta-rejestracja-na-cykl-spotkan-online-o-uwaznosci-w-edukacji-spokoj-nauczycielski-mindfulness-cafe/
Pytania można kierować na adres: kropleuwaznosci@szkolazklasa.org.pl
4. Szkoła z Klasą
W programie mogą brać udział zespoły szkolne na wszystkich poziomach edukacyjnych. Nauczyciele i nauczycielki uczestniczące w programie będą wykorzystywać design thinking, tutoring rówieśniczy oraz metodę agile do realizacji podstawy programowej. Szkoły biorące udział w programie będą miały możliwość goszczenia Wielbłędów, czyli pluszaków wraz ze scenariuszem zajęć do pracy z błędem w edukacji. Wybrane szkoły z 21. edycji fundacja zaprosi do pogłębionej współpracy w Laboratorium Szkoły z Klasą.
Więcej informacji o Szkole z Klasą: https://www.szkolazklasa.org.pl/obszary/szkola-z-klasa/
Pytania należy kierować na adres: szkolazklasa@szkolazklasa.org.pl.
Czytaj też w LEX: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa - zasady przyznawania i finansowania >
- Ten rok dla polskiej szkoły jest wyjątkowo trudny, nauczyciele są przemęczeni, coraz częściej odchodzą ze szkoły. Z tego względu misja naszej fundacji jest tak ważna – mówi Agata Łuczyńska, prezeska Fundacji Szkoła z Klasą.
Podkreśla, że organizacja skupia się na wspieraniu nauczycieli i nauczycielek, dyrektorów i dyrektorek w ich codziennej pracy, a także na tym, by czuli się mniej osamotnieni. – Zmęczony, przeciążony nauczyciel nie będzie wsparciem dla uczniów. Dlatego w bezpłatnym programie "Krople uważności" pomagamy nauczycielom zadbać o siebie. Nauczyciel potrzebuje też wsparcia dyrektora, innych nauczycieli oraz rodziców, a także konkretnych, praktycznych wskazówek, które może łatwo zastosować na lekcji. To wszystko dostanie przystępując do flagowego program naszej fundacji, "Szkoła z Klasą" – dodaje.
Programy realizowane przez fundację zmieniają szkolną codzienność uczniów. Jak wskazuje Agata Łuczyńska, ich celem jest, by uczniowie mieli poczucie sprawstwa i bycia równorzędnym partnerem do rozmowy.
Czytaj w LEX: Wrześniowe zmiany w prawie oświatowym >
O fundacji
Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, działającej od 2002 roku. Rocznie w jej programach, szkoleniach i działaniach edukacyjnych bierze udział około 1500 szkół i 10 000 nauczycieli. Co roku fundacja organizuje ponad 100 szkoleń, webinariów i kursów dla nauczycieli i dyrektorów. Udostępnia również szereg materiałów edukacyjnych w ramach wolnych licencji.
Czytaj w LEX: Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024 >
Co jeszcze zyskasz? Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.