Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Oświatowe
Prowadzę szkołę podstawową specjalną i gimnazjum specjalne. Są to szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, prowadzone przez osobę prawną lub fizyczną.
Czy posiadamy obowiązek prowadzenia nadzoru pedagogicznego, a jeżeli tak to w jakim zakresie?
Odpowiedź:
Dyrektor szkoły niepublicznej jest zobligowany do sprawowania nadzoru pedagogicznego, niezbędne do zajmowania stanowiska dyrektora w szkole niepublicznej są kwalifikacje pedagogiczne upoważniające do sprawowania nadzoru pedagogicznego w myśl przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. Nr 168, poz. 1324 z późn. zm.) – dalej r.n.p.
Uzasadnienie:
Obowiązujące akty prawne dotyczące sprawowania nadzoru pedagogicznego to art. 33 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., oraz § 1-19 r.n.p. Obowiązki dyrektora szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej w zakresie sprawowania nadzoru pedagogicznego wynikają z zakresu sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą tego typu przez kuratora oświaty. Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jest realizowany przez wykonywanie czynności w zakresie określonym w art. 33 ust. 2 u.s.o., w trybie planowych lub doraźnych działań, wynikających z potrzeb szkoły i w szczególności dotyczących :
- zgodności zatrudniania nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami;
- realizacji podstaw programowych i ramowych planów nauczania;
- przestrzeganie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów;
- przestrzeganie statutu szkoły;
- przestrzeganie praw dziecka i praw ucznia oraz upowszechnianie wiedzy o tych prawach;
- zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
Bożena Barszczewska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Oświatowe
Odpowiedzi udzielono 11 sierpnia 2014 r.