Pytanie
Czy w poradni psychologiczno-pedagogicznej powinna być opracowana procedura "Niebieskiej Karty"?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2012 r.
Poradnia psychologiczno – pedagogiczna jest zobowiązana stosować przepisy regulujące procedurę "Niebieskiej Karty". Nie ma natomiast obowiązku opracowania własnej procedury w tym zakresie.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 9d ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.) - u.p.p.r. procedura "Niebieskiej Karty" reguluje podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą. Obejmuje ona ogół czynności podejmowanych i realizowanych m.in. przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych oświaty, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie (art. 9d ust. 2 u.p.p.r.). Poradnie psychologiczno – pedagogiczne wchodzą w skład systemu oświaty - art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), są zatem zobowiązane do stosowania przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta" (Dz. U. Nr 209, poz. 1245) - dalej r.s.p.n.k. W § 15 w zw. z § 11 r.s.p.n.k. został określony sposób działania pracowników poradni w ramach omawianej procedury.
Poradnia psychologiczno – pedagogiczna działa w oparciu o statut, który musi być zgodny z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 grudnia 2002 r. w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (Dz. U. Nr 223, poz. 1869 z późn. zm.). Zgodnie z § 2 i § 6 r.s.p.n.k., statut poradni musi określać m.in. zadania poradni oraz sposób ich wykonywania, a także zakres zadań pracowników poradni. Stopień ogólności lub szczegółowości postanowień statutu w tym przedmiocie może być różny w poszczególnych poradniach. Może (choć nie musi) zawierać ogólne wskazanie, iż poradnia i jej pracownicy realizują procedurę "Niebieskiej Karty". Poradnia może także opracować własną procedurę w oparciu o obowiązujące przepisy, która będzie przykładowo stanowiła załącznik do statutu. Jej brak nie będzie jednak uchybieniem, gdyż poradnia i jej pracownicy i tak są zobowiązani do stosowania przepisów regulujących omawianą procedurę oraz wzoru "Niebieskiej Karty".
Joanna Lesińska