Pytanie
Nauczyciel dyplomowany od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. W miesiącu styczeń 2011 r. wypłacono temu nauczycielowi dodatek uzupełniający za rok 2010.
Czy w podstawie tzw. "trzynastki" należy ująć ww. dodatek uzupełniający wypłacony za rok 2010, a jeżeli tak czy ująć go w całości?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Do obliczenia "trzynastki" przyjmuje się:
1. wynagrodzenie zasadnicze otrzymywane przez nauczyciela w ciągu roku kalendarzowego.
2. dodatki:
a) za wysługę lat,
b) motywacyjny,
c) funkcyjny,
d) za warunki pracy.
3. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
4. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.
5. odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy.
6. wynagrodzenie za pracę w święto.
7. dodatek za uciążliwość pracy.
8. wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (ale nie świadczenie urlopowe wypłacane z ZFŚS).
9. wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:
1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za pracę w święto,
7) dodatek za uciążliwość pracy, o którym mowa w art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN,
8) jednorazowy dodatek uzupełniający.
Wobec tego, skoro w podstawie "trzynastki" uwzględniane jest wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, w skład którego wchodzi dodatek uzupełniający, to powinien on zostać wliczony do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Marta Handzlik