Czy w okresie wakacji nauczyciel może podjąć dodatkową pracę w sektorze publicznym i jednocześnie pobierać świadczenie urlopowe oraz wynagrodzenie?
Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi podstawowe uprawnienie pracownicze, wynikające z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP, art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), zaś w przypadku nauczycieli – art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, zaś pracodawca nie może pracownika takiego prawa pozbawić.
Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem osobistym, którego cel związany jest z regeneracją sił pracownika. Jednakże z osobistego charakteru urlopu wypoczynkowego, a także z faktu, że przepisy prawa pracy (w tym pragmatyki nauczycielskiej) nie określają sposobu wykorzystania urlopu wypoczynkowego, należy wyprowadzić wniosek, że sposób wykorzystania tego urlopu jest pozostawiony do wyłącznej dyspozycji pracownika.
W związku z powyższym należy sformułować tezę, że samodzielne podjęcie przez nauczyciela pracy w okresie urlopu wypoczynkowego nie narusza ani przepisów prawa, ani nie kłóci się z charakterem tego urlopu. To od swobodnej decyzji nauczyciela zależy sposób wykorzystania swojego urlopu wypoczynkowego. Na gruncie pragmatyki nauczycielskiej, jedynie praca podczas urlopu dla poratowania zdrowia może się wiązać z konsekwencją w postaci odwołania z urlopu (art. 73 ust. 7 KN).
Kwestia pobierania przez okres urlopu wypoczynkowego wynagrodzenia urlopowego, a także wypłaty świadczenia urlopowego, nie ma wpływu na możliwość podjęcia pracy w okresie urlopu wypoczynkowego. Są to świadczenia związane z faktem korzystania przez nauczyciela z urlopu wypoczynkowego w danej szkole. Skoro nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w danej szkole, przysługują mu w związku z tym określone świadczenia wskazane treścią ustawy (art. 53 ust. 1a KN, art. 67 ust. 1 KN).
 
Krzysztof Lisowski