Nauczyciel, który otrzymał rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, przeszedł w stan nieczynny. Z dniem 1 sierpnia tego samego roku chce przejść na urlop zdrowotny.
Czy jest to możliwe?
Jakie warunki musi spełnić dyrektor (jaki musi być wymiar zatrudnienia nauczyciela)?
Nauczycielowi przeniesionemu w stan nieczynny przysługuje urlop dla poratowania zdrowia na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 73 ust. 1 KN, prawo do urlopu dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi, który łącznie spełnia następujące warunki:
1) jest zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony,
2) przepracował co najmniej 7 lat w szkole.
W odniesieniu do drugiego z warunków należy wskazać, iż okres siedmioletniej pracy w szkole powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu oraz że wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy jedynie pierwszego urlopu (art. 73 ust. 4 KN). Do siedmioletniego okresu pracy wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy (art. 73 ust. 3 KN). Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny spełniający powyższe warunki może skorzystać z urlop dla poratowania zdrowia. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 lipca 1999 r. (wyrok SN z dnia 14 lipca 1999 r., I PKN 156/99, OSNP 2000 nr 19, poz. 71) wskazuje, iż w takim przypadku nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia przysługuje na okres nie dłuższy niż do czasu wygaśnięcia stosunku pracy.
Uwagi
Odpowiedź opracowano przy założeniu, iż nauczyciel zatrudniony jest w szkole, do nauczycieli której ma zastosowanie art. 73 KN (np. w szkole prowadzonej przez gminę).
Szczegółowe zasady udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia>>
Polecamy również książkę Krzysztofa Lisowskiego "Zasady wynagradzania nauczycieli"