Czy w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu wynagradzania nauczycieli można zmienić wysokość dodatku funkcyjnego wicedyrektorowi bez wcześniejszego wypowiedzenia warunków płacy?
Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, organ prowadzący zobowiązany jest do określenia w drodze regulaminu wynagradzania m.in. kwot dodatku funkcyjnego dla nauczycieli. Ponadto organ prowadzący określa w regulaminie warunki przyznawania tego dodatku. Umowa o pracę lub akt mianowania nauczyciela zawiera: stanowisko i miejsce pracy, termin rozpoczęcia pracy oraz wynagrodzenie lub zasady jego ustalania (art. 14 ust. 1 KN).
Czy przy zmianie wysokości dodatku funkcyjnego należy wypowiedzieć warunki płacy?
Zmiana warunków pracy i płacy, określonych w umowie o pracę lub akcie mianowania nauczyciela, wymaga zastosowania porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego.
Wszystkie warunki pracy i płacy uzgodnione przez strony stosunku pracy, tj. pracownika szkoły i dyrektora szkoły, w umowie o pracę (akcie mianowania) są wiążące dla obu stron. W sytuacji, gdy w umowie o pracę lub akcie mianowania określono wysokość dodatku funkcyjnego to jego zmiana wymaga zastosowania bądź porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. Przy czym należy pamiętać, iż do aktu mianowania nie można stosować wprost przepisów dotyczących wypowiadania warunków pracy, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. Podobnie dotyczy to umów o pracę zawartych w pełnym wymiarze czasu pracy z nauczycielem. Konsekwencją nieprzyjęcia nowych warunków płacy przez pracownika jest rozwiązanie stosunku pracy (art. 42 k.p.). Natomiast do nauczycieli w zakresie rozwiązania stosunku pracy mają zastosowanie w pierwszej kolejności przepisy KN.
Należy mieć na uwadze, iż korzystniejsze postanowienia zastępują z mocy prawa dotychczasowe. Wystarczy zatem, że pracownik otrzyma informacje o zmianach - podwyżkach stawek wynagrodzenia, w formie porozumienia zmieniającego. Takie porozumienie będzie miało charakter aneksu do umowy o pracę (aktu mianowania) pracownika. Jeżeli natomiast z wprowadzonych przepisów będą wynikać mniej korzystne dla pracownika warunki płacowe należy je wprowadzić w drodze wypowiedzenia warunków pracy. Do takich mniej korzystnych postanowień będzie się zaliczało np. likwidację jakiegoś dodatku lub obniżenie jego wysokości.
Odpowiedź na pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Oświatowego>>
Szczegółowe zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielami zawiera również publikacja "ABC zatrudniania i zwalniania nauczycieli".