Pytanie
Czy placówka oświatowa powinna posiadać odrębny regulamin wynagradzania dla pracowników administracji i obsługi, jeżeli reguluje to ponadzakładowy układ zbiorowy pracy?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2012 r.
W sytuacji, gdy obowiązuje ponadzakładowy układ zbiorowy regulujący wszystkie kwestie związane z wynagrodzeniem pracowników niepedagogicznych nie ma potrzeby tworzenia regulaminu wynagradzania.
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) - dalej u.p.s., pracodawcy zostali zobowiązani do określenia w drodze regulaminu wynagradzania (art. 39 u.p.s.):
1) wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych;
2) szczegółowych warunków wynagradzania, w tym maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
Ponadto pracodawcy mogą określić w regulaminie:
1) warunki przyznawania oraz warunki i sposób wypłacania premii i nagród innych niż nagroda jubileuszowa;
2) warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego oraz innych dodatków.
Jak wynika z przepisów prawa pracy, art. 77 ustawy dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. - który to ma zastosowanie dla pracowników samorządowych w kwestiach nieuregulowanych w u.p.s. - art. 43 ust. 1 u.p.s.) ponadzakładowy układ zbiorowy pracy jest dokumentem nadrzędnym nad regulaminem wynagradzania. Zgodnie z art. 239 k.p., układ zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objętych jego postanowieniami, chyba że strony w układzie postanowią inaczej. Układu nie zawiera się jedynie m.in. dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powołania w urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gminy, biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego, biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Jeśli zatem wszystkie kwestie, o których mowa w u.p.s., zostały uregulowane w układzie zbiorowym i układ ten obejmuje wszystkich pracowników niepedagogicznych placówki oświatowej to nie ma potrzeby tworzenia regulaminu wynagradzania tych pracowników. Jeśli jednak układ nie obejmuje wszystkich pracowników lub nie określa wszystkich zagadnień to należy utworzyć również regulamin wynagradzania.
Agnieszka Kosiarz