Pytanie
Jak wyliczyć staż pracy pracownika obsługi?
Pracownik obsługi dostarczył do nas świadectwo pracy za okres od 1 czerwca 1973 r. do 31 marca 1982 r. - stosunek pracy ustał na zasadzie porozumienia stron. W świadectwie jest adnotacja że ww. osoba od 17 marca 1976 r. do 31 marca 1982 r. przebywała na urlopie bezpłatnym.
Czy okres urlopu bezpłatnego należy zaliczyć do stażu pracy oraz urlopu wypoczynkowego?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Zgodnie z treścią art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) – dalej u.p.s., do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Ani przepisy u.p.s. ani rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.), nie wskazują sposobu ani trybu dokumentowania okresów pracy". Jedyną przesłanką dotyczącą zaliczenia jest to, żeby okres pracy był "zakończony". W szczególności norma art. 38 ust. 5 u.p.s. nie uzależnia możliwości zaliczenia danego okresu pracy od sposobu zakończenia stosunku pracy.
Świadectwo pracy potwierdza okres zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Jednakże uznanie tego świadectwa musi być oparte również o ogólne zasady dotyczące zaliczania okresów zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy. Nie wystarczy bowiem uznać, że skoro dany stosunek pracy został zakończony, podlegać on będzie w całości zaliczeniu do ogólnego stażu pracy. W szczególności taka analiza musi poprzedzać zaliczenie do ogólnego stażu pracy takich okresów jak urlop bezpłatny. Zgodnie z treścią art. 174 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Urlop bezpłatny jest okresem, w którym, mimo trwania stosunku pracy, ulegają zawieszeniu wzajemne obowiązki i uprawnienia stron tego stosunku, podobnie: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 stycznia 2009 r. (wyrok SN z dnia 6 stycznia 2009 r. II PK 111/08, Lex nr 738348). Pracownikowi niewykonującemu pracy z powodu urlopu bezpłatnego nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego.
Stąd pracodawca powinien uznać zakończony okres zatrudnienia, potwierdzony świadectwem pracy, w zakresie w jakim nie obejmuje on okresu korzystania z urlopu bezpłatnego, który nie podlega zaliczeniu do pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Krzysztof Lisowski