1 Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 1 września 2011 do 31 sierpnia 2012 należy się tzw. "trzynastka" od 1 września 2011 r. do 31 grudnia 2011 r., jeżeli nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim 5 dni we wrześniu 2011 r.
1 w przypadku jednego dnia opieki na dziecko od września 2011 r. - grudnia 2011 r.?
1 w przypadku jednego dnia urlopu bezpłatnego od września 2011 r. - grudnia 2011 r.?

Odpowiedź na pytanie należy poprzedzić uwagą ogólną, że sposób zatrudnienia i typ umowy o pracę na gruncie Karty Nauczyciela uzależniony jest wyłącznie od potrzeb organizacyjnych szkoły. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, w sposób całościowy i wyczerpujący reguluje kwestie nawiązania i rozwiązania stosunków pracy, więc przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., mają zastosowanie jedynie w sprawach nieuregulowanych KN.
Zgodnie z treścią art. 48 KN, nauczyciele nabywają prawo do tzw. trzynastki na zasadach i w wysokości określonych w u.d.w.r. Na podstawie tej ustawy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego (art. 2 ust. 1 u.d.w.r.). Jeżeli przepracował tylko część roku nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 2 u.d.w.r.).
Warunku przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 2 ust. 3 pkt 1 u.d.w.r. m.in. w przypadku zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły. Karta Nauczyciela w zakresie umów o pracę umożliwia zatrudnienie na czas nieokreślony lub na czas określony. W tym drugim przypadku można zatrudnić nauczyciela m.in. jeżeli zaistniała potrzeba wynikająca z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN).
Tak więc w omawianym przypadku nauczyciel zatrudniony na okres jednego roku szkolnego nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za okres od 1 września 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Okoliczność przebywania na zwolnieniu lekarskim, korzystania z opieki na dziecko czy z urlopu bezpłatnego, nie ma więc znaczenia w przypadku ustalania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, przy zastosowania normy szczególnej, o której mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1 u.d.w.r.
Nie oznacza to jednak, że nauczyciel nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości. Nauczyciel, który w związku z przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia faktycznie nie przepracował 6 miesięcy nabędzie prawo do "trzynastki", lecz w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy (art. 4 ust. 2 u.d.w.r.).
 
Krzysztof Lisowski