Pytanie
Czy nauczycielowi publicznego gimnazjum (szkoła ogólnodostępna) należy się dodatek za trudne warunki pracy w sytuacji, gdy realizuje on zajęcia w szkole z uczniem z orzeczeniem:
  • o potrzebie nauczania indywidualnego i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego zagrożonego niedostosowaniem społecznym?
  • o potrzebie nauczania indywidualnego i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z upośledzeniem w stopniu lekkim?
Jeśli tak, to czy wymagane jest odpowiednie wykształcenie?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy, jeśli prowadzi zajęcia nauczania indywidualnego z dzieckiem zakwalifikowanym do kształcenia specjalnego. W sytuacji, gdy orzeczenie dopuszcza możliwość realizacji zajęć przez ucznia w szkole ogólnodostępnej to każdy nauczyciel takiej szkoły posiada kwalifikacje do pracy z tym uczniem.
Uzasadnienie
Wykaz zajęć prowadzonych przez nauczyciela i uprawniających do dodatku za warunki pracy został enumeratywnie wyszczególniony w § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) - dalej r.w.m.s.w. Zgodnie z r.w.m.s.w. do dodatku za warunki pracy uprawniony jest m.in. nauczyciel prowadzący indywidualne nauczanie dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego. Jeśli zatem nauczyciel prowadzi zajęcia nauczania indywidualnego z dzieckiem zakwalifikowanym do kształcenia specjalnego uprawniony jest do dodatku za warunki pracy. Wysokość tego dodatku określa organ prowadzący w regulaminie wynagradzania nauczycieli, art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.).
Oceny spełnienia przez nauczyciela kwalifikacji do realizacji określonych zadań dokonuje dyrektor szkoły. Jeśli orzeczenie ucznia o potrzebie kształcenia specjalnego dopuszcza realizację zajęć w szkole ogólnodostępnej to każdy nauczyciel takiej szkoły posiada kwalifikacje do realizacji zajęć z tym uczniem – pod warunkiem, iż posiada kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska np. nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania matematyki posiada jednocześnie kwalifikacje do prowadzenia matematyki z takim uczniem posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym.
Agnieszka Kosiarz