Pytanie
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ma przydzieloną klasę trzecią, której jest wychowawcą i otrzymuje dodatek za wychowawstwo. Nauczycielka ta przebywa od grudnia 2011 r. na zwolnieniu lekarskim, wystawianym cyklicznie, na okresy 1 lub 2 tygodni. Nie wiadomo, czy osoba ta wróci do pracy po zakończeniu zwolnienia, czy pójdzie na kolejne zwolnienie. Obowiązki nauczyciela w tej klasie przejęła tymczasowo, w zastępstwie, inna nauczycielka (pedagog szkolny), która w rzeczywistości pełni również funkcję wychowawcy klasy.
Czy należy tej nauczycielce wypłacać dodatek za wychowawstwo?
Czy nauczycielce przebywającej na zwolnieniu lekarskim należy zaprzestać wypłacania tego dodatku (nie pełni swojej funkcji wychowawcy klasy).
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2012 r.
Zgodnie z treścią § 5 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Tak więc z normy tej wypływa zasada, że powierzenie przez dyrektora funkcji wychowawcy powoduje skutek w postaci roszczenia o wypłatę dodatku funkcyjnego. Zatem odwołanie z funkcji wychowawcy oznacza utratę tego prawa.
Na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa w drodze regulaminu wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania m.in. dodatku funkcyjnego. Tak więc regulamin wynagradzania powinien zawierać także szczegółowe warunki przyznawania dodatku funkcyjnego w sytuacjach niewykonywania funkcji wychowawcy. Ogólne przepisy pragmatyki nauczycielskiej nie zawierają regulacji w tym zakresie.
Stąd dyrektor szkoły powinien zastosować normę regulaminu wynagradzania w odniesieniu do przedmiotowego problemu. Ponadto od jego decyzji zależy to czy powierzy wykonywanie funkcji wychowawcy innemu nauczycielowi. Takie powierzenie musi nastąpić formalnie wraz z odwołaniem z funkcji wychowawcy poprzedniego nauczyciela. Jedynym formalnym kryterium powierzenia jest to, aby nauczyciel wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, np. § 15 ust. 2 zał. nr 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.).
Krzysztof Lisowski