Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Oświatowe
Nauczyciel placówki feryjnej zatrudniony przez mianowanie od 1 września na swój wniosek został przeniesiony w stan nieczynny. Czy godziny nauczyciela (9/18) dyrektor szkoły powinien rozdzielić pomiędzy nauczycieli zatrudnionych na tym samym stanowisku (nadgodziny). Poza tym nauczyciel zatrudniony na tym samym stanowisku w wymiarze 9/18 przebywa obecnie do grudnia na urlopie rodzicielskim i jego godziny są do dyspozycji. Czy dyrektor szkoły powinien zatrudnić nauczyciela przebywającego od września w stanie nieczynnym na czas zastępstwa za nauczyciela, który do grudnia przebywa na urlopie rodzicielskim?
Odpowiedź:
Dziewięć godzin dydaktycznych dyrektor może przydzielić w ramach godzin ponadwymiarowych jednemu lub kilku nauczycielom zatrudnionym w szkole, zaś nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym – zatrudnić na zastępstwo.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191) – dalej KN, dyrektor szkoły ma obowiązek przywrócenia do pracy w pierwszej kolejności nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym w razie powstania możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji. W omawianym przypadku nauczycielowi nie można przydzielić 18 godzin dydaktycznych, w związku z tym nie ma podstaw do przywrócenia go do pracy. 9 godzin dydaktycznych dyrektor może przydzielić w ramach godzin ponadwymiarowych jednemu lub kilku nauczycielom zatrudnionym w szkole (art. 35 ust. 2 KN), może również zatrudnić nowego nauczyciela – w zależności od potrzeb, na czas lub określony (art. 10 ust. 7 KN).
Na podstawie art. 20 ust. 8 KN, w wypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania w tej samej lub w innej szkole nauczyciel pozostający w stanie nieczynnym może, na swój wniosek lub na wniosek dyrektora szkoły, podjąć pracę zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami w niepełnym lub w pełnym wymiarze zajęć, jednak na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego. Oznacza to, że w oparciu o art. 20 ust. 8 KN dyrektor może zatrudnić na zastępstwo nauczyciela przebywającego w stanie nieczynnym od dnia 1 września 2014 r. na okres nie dłuższy niż okres stanu nieczynnego.
Joanna Lesińska, autorka współpracuje z publikacją Prawo Oświatowe
Odpowiedzi udzielono 30 lipca 2014 r.