Czy można, jeśli tak, to w jaki sposób złożyć zastrzeżenia do arkusza kontroli realizacji wniosków i zaleceń powizytacyjnych?
Z uwagi na biegnący termin, będę wdzięczna za pilną odpowiedź, a może jakiś wzór.
Trudno jest, przy tak sformułowanym pytaniu, udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy dokonać pewnych założeń, które pozwolą ją sformułować
Wykorzystanie odpowiedzi "per analogiam" może posłużyć do sporządzenia dokumentów, o których mowa w pytaniu.
Z treści pytani wynika, że w szkole (placówce) była przeprowadzona wizytacja przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Wyniki wizytacji zostały sformułowane wraz z propozycjami wniosków i zaleceń. W okresie ustalonym planem nadzoru sporządzonym przez kuratora oświaty (lub inny organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad tą szkołą - placówką) zostały przeprowadzone badania wybranych zakresów działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkół i placówek (kontrola realizacji zaleceń i wniosków - § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz - Dz. U. Nr 235, poz. 1703 - dalej r.n.p.) w ramach działalności diagnostyczno-oceniającej. Jeżeli w wyniku badania realizacji wniosków i zaleceń powizytacyjnych powstał kolejny dokument stwierdzający inny niż oczekiwany lub wymagany stan wizytowanych uprzednio obszarów działania szkoły (placówki), to zgodnie z przepisem art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o. oraz § 5 ust. 8 i 9 r.n.p., dyrektor szkoły lub placówki, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosków i zaleceń powizytacyjnych (i pokontrolnych - przyp. autora odp.), może wnieść wobec nich do organu sprawującego nadzór pedagogiczny umotywowane zastrzeżenia, a organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest obowiązany odnieść się do zastrzeżeń w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.

Poza podstawą prawną wniesienia zastrzeżeń (jw.), nie ma określonej formy sporządzenia takiego dokumentu. Z doświadczenia można stwierdzić, powołując się na prawo do sporządzenia takiego dokumentu, że kolejno - do każdego stwierdzenia opisującego fakt i zastrzeżenia dotyczącego danego obszaru działalności można (trzeba) się ustosunkować. Szczególnie do tych, które zawierają niejednoznaczny opis zdarzeń, dokumentów itp. oraz nieprawidłowe bądź niezgodne z konkretnymi przepisami prawa - wyciągnięte wnioski czy sformułowane zastrzeżenia. Każde z nich bowiem, musi jednoznacznie stwierdzać, który przepis prawa oświatowego został naruszony bądź nie jest nadal przestrzegany. Jeśli wystąpią różnice stanowisk między dyrektorem szkoły (placówki) i organem nadzoru pozostaje przekazanie zastrzeżeń (do stanowiska organu, który się do nich ustosunkował) w formie skargi do Ministra Edukacji Narodowej z racji uprawnień dot. nadzoru i koordynacji wykonywania nadzoru pedagogicznego, a szczególnie działalności kuratorów oświaty w tym zakresie (art. 35 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 u.s.o.) lub ministra właściwego, ze względu na tryb odwoławczy do organu II instancji.

Uwagi


W obecnej chwili istnieje projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego.

Przykład


Trudno jest - w tej konkretnej sprawie - zaproponować wzór dokumentu zawierającego umotywowane zastrzeżenia dyrektora szkoły. Można jedynie doradzić (hipotetycznie), aby:
1. Na wstępie dokumentu umieścić podstawę prawną wystosowania takiego pisma, np.: "Korzystając z uprawnień wynikających z przepisów art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) oraz § 5 ust. 8 i 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 235, poz. 1703) ...".
2. Dalej, wyjaśnić poszczególne kwestie sporne i uzasadnić przepisami swoje stanowisko:
"... zgłaszam następujące uwagi i zastrzeżenia do treści opisanych faktów, zaleceń i wniosków:
- w sprawie (tu cytat z protokołu) wnoszę o zmianę zapisu, gdyż z dokumentu pt. .... wynika, że .....;
- zalecenie nr 2 s. ... protokołu (arkusza) kontroli dotyczące .... zostało przeze mnie wykonane, gdyż ..... ;
- sformułowana w treści pkt ... podstawa prawna zawierająca wymagania dotyczące kwestii jest nie w pełni właściwa, gdyż ........, bo przepis par. ... rozporządzenia .... mówi, że ...... . Zgodnie z cytowanym przeze mnie przepisem zalecenie zostało wykonane i .... funkcjonuje prawidłowo."
3. "Przedkładając swoje uwagi i zastrzeżenia do .... oczekuję od ............. zajęcia stanowiska w przedmiotowej sprawie, zgodnie z wymienionymi na wstępie przepisami."

Krzysztof Gawroński