Pytanie
Czy likwidując liceum profilowane wchodzące w skład zespołu szkół należy najpierw wyłączyć to liceum z zespołu szkół, a później podjąć uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2012 r.
Uważam, że tak.
Uzasadnienie
Stosownie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 października 2010 r. (wyrok WSA z dnia 5 października 2010 r. IV SA/Gl 492/10, Lex nr 758390), w przypadku zespołu szkół mamy do czynienia ze strukturą rządzącą się odmiennymi regułami funkcjonowania w obrocie prawnym, niż w przypadku szkoły istniejącej poza zespołem. Z tych więc względów - zdaniem Sądu - organ prowadzący szkołę jest zobligowany do przestrzegania odmiennych unormowań prawnych dotyczących zespołu szkół i szkół stanowiących odrębne, autonomiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, bowiem taka rozdzielność regulacji prawnych przewidziana została przez ustawodawcę. Przewidziana w art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., procedura likwidacji szkoły nie może mieć zastosowania do wchodzącej w skład zespołu szkoły, zanim nie zostanie ona wyodrębniona prawnie. Żaden przepis u.s.o. nie stanowi podstawy prawnej dla podjęcia działań polegających na likwidacji włączonej w skład zespołu szkół, pozbawionej pełnej samodzielności organizacyjnej, placówki oświatowej.
W opisanym przypadku należałoby więc w pierwszej kolejności dokonać wyłączenia liceum profilowanego z zespołu szkół. Wyłączenie szkoły z zespołu następuje na gruncie zapisu art. 62 ust. 5 u.s.o. Po dokonaniu wyłączenia szkoły – w drodze uchwały organu stanowiącego (rady powiatu), należy podjąć uchwałę intencyjną o zamiarze jej likwidacji. Podjęcie przedmiotowych uchwał może mieć miejsce na jednej sesji, z zachowaniem wskazanego porządku.
Agata Piszko