Zgodnie z art. 90d ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o., miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) – dalej u.p.s.

Kwota, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, na podstawie § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2009 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 127, poz. 1055), wynosi 351 złotych. Zaś pod pojęciem "rodziny", w rozumieniu art. 6 pkt 14 u.p.s., należy rozumieć osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Ponieważ wskazana definicja nie zawiera kryterium wieku, to należy stwierdzić, że dochód 24-letniego syna, o którym mowa w pytaniu, podlega wliczeniu do miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie ucznia.

Za dochód na osobę w rodzinie ucznia uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu ustalonego w powyższy sposób, zgodnie z art. 8 ust. 4 u.p.s., nie wlicza się jedynie:
1) jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
2) zasiłku celowego;
3) pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów u.s.o.;
4) wartości świadczenia w naturze;
5) świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
Jak wielokrotnie stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, m.in. w wyroku z dnia 5 października 2011 roku (wyrok SA z dnia 5 października 2011 r. I OSK 785/11), powyższe wyliczenie ma charakter zamknięty. Skoro zaś nie zawiera świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowego, w tym renty rodzinnej, to należy stwierdzić, że renta rodzinna 24-letniego syna, o którym mowa w pytaniu, podlega wliczeniu do dochodu na osobę w rodzinie ucznia.
 
Odpowiedź pochodzi z Serwisu Prawa Oświatowego.