Pytanie
Do oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej uczęszczają razem z dziećmi pięcioletnimi i sześcioletnimi, dzieci czteroletnie i trzyletnie.
Czy jest to zgodne z prawem?
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., nie precyzuje co należy rozumieć pod pojęciem "oddział przedszkolny".
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Pierwszeństwo w przyjęciu do oddziału mają dzieci 6-letnie oraz 5–latki. Jeżeli oddział dysponuje wolnymi miejscami to można przyjąć dzieci z młodszych roczników. Należy jednak w takim przypadku określić, czy istnieją możliwości organizacyjne w konkretnym oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej do przyjmowania dzieci młodszych. Ponieważ praca wychowawcza w oddziale musi przebiegać zgodnie z indywidualnymi możliwościami dzieci, a przyjęcie dzieci z młodszych roczników nie może utrudniać prawidłowej realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Uzasadnienie
Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci w wieku 3-6 lat. Wychowanie przedszkolne może być realizowane w między innymi w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. W myśl komunikatu Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 23 września 2009 r. "oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o. nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej klas szkoły podstawowej". Zapis § 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) - dalej r.s.p. określa, iż podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym nie może przekraczać 25.
Bożena Barszczewska