Pytanie
Nauczycielowi placówki feryjnej udzielono urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od 24 sierpnia 2011 r. do 23 sierpnia 2012 r. W dniu 20 stycznia 2012 r. nauczyciel zmarł.
Czy członkowi rodziny, który spełnia warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej (brak małżonka) należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2011/2012? Jeśli tak to za jaki okres?
Nauczyciel wykorzystał urlop wypoczynkowy za rok szkolny 2010/2011 w wymiarze 68 dni, tj. 14 dni w okresie ferii zimowych i 54 dni w okresie ferii letnich.
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Nauczyciel nabył prawo do ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni za 2012 r.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej uprawniony jest do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych oraz w wymiarze ich trwania. Jak wynika z treści pytania nauczyciel wykorzystał w roku 2011 - 68 dni urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i letnich, a zatem nie przysługiwało mu prawo za ten rok do urlopu uzupełniającego lub ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 66 ust. 1 KN w określonych sytuacjach, w razie niewykorzystania przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego, z powodu:
1) niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem z powodu choroby zakaźnej, urlopu macierzyńskiego,
2) odbywania ćwiczeń wojskowych lub krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego
- nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający w wymiarze do 8 tygodni w trakcie roku szkolnego.
Urlop dla poratowania zdrowia nie jest żadną z wymienionych okoliczności. Jeżeli okres urlopu zdrowotnego przypada na czas ferii letnich lub zimowych, nauczycielowi nie przysługuje za ten okres uzupełniający urlop wypoczynkowy w trakcie roku szkolnego, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciela przebywającego, bowiem na urlopie zdrowotnym w czasie ferii letnich lub zimowych nie pozbawia się również możliwości odpoczynku.
Natomiast ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy przysługuje w sytuacji, gdy nauczyciel placówki feryjnej nie wykorzystał co najmniej 8 tygodni (56 dni) urlop wypoczynkowego, a jego stosunek pracy ustał (art. 66 ust. 2 KN). Nauczyciel wykorzystał jednak w 2011 r. – jak wskazano wyżej – co najmniej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych.
Odrębną kwestią pozostaje prawo do urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabył prawo w 2012 r. Ustanie w trakcie roku kalendarzowego stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole, w której organizacji przewidziano ferie, powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych, w danym roku kalendarzowym, miesięcy przez nauczyciela. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 maja 2006 r. (uchwała SN z dnia 10 maja 2006 r. III PZP 3/06 Biul. SN 2006/5). Jeżeli nauczyciel nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w okresie ferii, należy wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop, ale nie więcej niż za 8 tygodni (art. 66 ust. 2 KN.). W celu ustalenia liczby dni niewykorzystanego urlopu przyjmuje się, że nauczyciel ma prawo do 56 dni urlopu w roku kalendarzowym (7 dni x 8 tygodni). Jeśli nauczyciel przebywał w zatrudnieniu tylko w styczniu 2012 r. to odpowiednio wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego za 2012 r. wynosi 56/12 x 1 miesiąc = 4,66 dni = 5 dni. Za tyle dni zatem przysługuje również ekwiwalent. Nauczyciel wprawdzie przebywał w 2012 r. na urlopie zdrowotnym, ale jeśli urlop ten nie pokrywał się z okresem ferii zimowych to nauczyciel w związku z przerwaniem urlopu zdrowotnego (i jednocześnie stosunku pracy) nabył prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Agnieszka Kosiarz