Dotychczasowa praktyka funkcjonowania zespołów obsługi placówek oświatowych była różna. Często dochodziło do sytuacji, w których dyrektor szkoły był jedynym decydentem w zakresie dysponowania środkami z planu finansowego, w pełni odpowiadającym z tytułu dyscypliny finansów publicznych, a ZEAS wykonywał jedynie jego dyspozycje. A bywało, że dyrektor występował w roli petenta w jednostce obsługującej i o zmianach planu tylko go informowano, dając do podpisania stosowne dokumenty, których był rzekomym autorem.
Niewyjaśniona pozostawała również kwestia głównego księgowego – ustawa o finansach publicznych nakazywała powoływanie takiej osoby w jednostce budżetowej, a ustawa o systemie oświaty dopuszczała tworzenie zespołów obsługujących szkoły, które niejako księgowego zastępowały. Sytuację komplikowała jeszcze ustawa o rachunkowości. Jeśli dołożymy do tego częste wchodzenie kierownika jednostki obsługującej w rolę nadrzędną w stosunku do dyrektora szkoły, mamy układ, w którym odpowiedzialność dyscyplinarna tegoż dyrektora za finanse jawiła się jako coś zupełnie niezgodnego ze stanem faktycznym.
Zapisy styczniowej nowelizacji wprowadzającej centra usług wspólnych mają ustrzec dyrektora szkoły przed takimi niejasnościami. Ustawodawca zastrzegł, że zakres wspólnej obsługi nie może obejmować kompetencji kierowników jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych – czyli w naszym przypadku dyrektorów placówek oświatowych – do dysponowania środkami publicznymi oraz zaciągania zobowiązań, a także sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie. Takie uprawnienia stanowią przecież podstawę odpowiedzialności za całość gospodarki finansowej i nigdy nie powinny zostać przekazane na inny podmiot, np. na kierownika jednostki zapewniającej wspólną obsługę.
LEX Prawo Oświatowe - zamów darmowy dostęp na 7 dni>>
Ustawa z 25.06.2015 r. wyjaśnia też sprawy dotyczące rachunkowości. Określono jednoznacznie, że uchwała organu stanowiącego JST (rady gminy, powiatu) musi zawierać informację o zakresie przekazywanych jednostce obsługującej zadań kierownika jednostki obsługiwanej. Wśród nich znajdą się też zapisy dotyczące spraw rachunkowości i sprawozdawczości, przy czym oba zadania muszą być przekazane w całości wraz z odpowiedzialnością kierownika jednostki obsługującej.
W związku z powyższym zmienił się też zapis art. 4 ust. 5 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.), z którego obecnie wynika, że co prawda dyrektor placówki oświatowej ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą również wtedy, gdy obowiązki te zostaną powierzone innej osobie, ale o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Omawiana w tym artykule ustawa stanowi właśnie ów odrębny przepis.
Wypowiedzenie dla nauczyciela na zastępstwo na nowych zasadach>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
|