Grażyna Płoszajska z Departamentu Kształcenia Ogólnego i Specjalnego MEN przypomniała, że język kaszubski otrzymał status języka regionalnego w 2005 r., ale w szkołach obecny on był od 1991 r., kiedy to jedna ze szkół podstawowych w regionie rozpoczęła jego nauczanie.
„W obecnym roku szkolnym naukę języka kaszubskiego prowadzi 430 szkół na wszystkich etapach nauczania” – powiedziała Płoszajska dodając, że w sumie nauką tego języka objętych jest 18 tysięcy uczniów. „Dodatkowo nauka kaszubskiego odbywa się w 23 przedszkolach” – wyjaśniła dodając, że w tych placówkach tego języka uczy się ponad 600 uczniów.
Poinformowała, że wysokość dodatkowej subwencja przekazywanej przez MEN samorządom na naukę kaszubskiego wynosi 116 mln zł, co stanowi 39,3 procent ogólnej dodatkowej kwoty subwencji na ten cel dla wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych.
Płoszajska poinformowała też, że z biegiem lat można było zauważyć wzrost liczby uczniów na poziomie nauczania ponadgimnazjalnego. „W ciągu trzech lat liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie. „Jak zorientowaliśmy się z naszych danych statystycznych, wynika to z tego, że zainteresowanie nauką języka kaszubskiego wyrażają również uczniowie w szkołach zawodowych i technikach (a nie tylko uczniowie liceów – PAP)” – powiedziała Płoszajska.
Dodała, że w ub.r. do matury z j. kaszubskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 17 uczniów. W jej opinii liczba ta będzie rosnąć m.in. na skutek wzrostu liczby uczniów uczących się kaszubskiego w szkołach ponadgimnazjalnych.
Płoszajska wyjaśniła, że w przeszłości szybki wzrost liczby chętnych do nauki kaszubskiego przynosił pewne problemy. „Brakowało nauczycieli. Wiele osób znało ten język jako język wyniesiony ze swojego środowiska rodzinnego, ale nie były to osoby przygotowane od strony metodycznej, dydaktycznej. Problemem było zapewnienie doskonalenia nauczycieli albo wręcz możliwości uzyskania odpowiednich kwalifikacji” – powiedziała Płoszajska.

Rośnie liczba dzieci i młodzieży uczących się jęz. kaszubskiego>>

„Prawne uregulowania statusu języka kaszubskiego zaktywizowało środowisko w zakresie działań na rzecz poprawy nauczania tego języka” – oceniła Płoszajska przypominając, że w 2006 r. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie powołało Radę Nauki Języka Kaszubskiego, która wydaje m.in. biuletyny z zasadami i standardami dotyczącymi kaszubskiego oraz opiniuje podręczniki do nauczania języka.
Płoszajska przypomniała, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie powołało do życia również zespół orzekający o znajomości języka kaszubskiego, który m.in. poświadcza kwalifikacje nauczycieli mających nauczać tego języka. „Egzaminy odbywają się dwa razy w roku. Ostatni miał miejsce w marcu” – poinformowała.
Przypomniała również, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie prowadzi kaszubski portal edukacyjny. „Znaleźć tam można bardzo wiele praktycznych informacji dla dyrektorów szkół i nauczycieli” – oceniła Płoszajska dodając, że w trwającym właśnie roku akademickim „wreszcie została powołana kaszubistyka na UG na poziomie licencjata”.
Obecna na spotkaniu komisji Lucyna Radzimińska zajmująca się edukacją w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskie poinformowała, że trwają ostatnie prace nad poradnikiem metodycznym, który będzie służył nauce historii i kultury kaszubskiej. „Pracujemy też nad podręcznikiem do gimnazjum, bo w tej chwili mamy tylko jeden podręcznik do nauki na tym poziomie. Trwają też prace nad kolejnymi podręcznikami” – poinformowała.
W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Kaszubskim posługuje się około 108 tysięcy osób. W 2005 r. Kaszubom udało się otrzymać status społeczności posługującej się językiem regionalnym, co spowodowało, że uzyskali w Polsce takie same prawa, jak mniejszości narodowe i etniczne.(PAP)