Dyrektor szkoły publicznej przydzielił nauczycielowi stażyście opiekuna stażu, który jest nauczycielem kontraktowym. Postępowanie kwalifikacyjne na awans zostało zakończone pozytywnie.
Jakie są konsekwencje prawne dla nauczyciela stażysty, którego opiekunem stażu był nauczyciel kontraktowy?
W przedszkolach, szkołach i placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, a także w przedszkolach niepublicznych, niepublicznych zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli oraz w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych opiekunem nauczyciela stażysty może być nauczyciel kontraktowy, art. 9c ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.
W związku z tym, postępowanie, o którym mowa w pytaniu – w przypadku nauczyciela szkoły publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną nie będącą jednostką samorządu terytorialnego - jest zgodne z prawem.
Kwestia nieprawidłowości formalnej wystąpi w przypadku, gdy organem prowadzącym szkołę jest jednostka samorządu terytorialnego. Jednak niejasne są intencje prawodawcy, skoro rodzaj organu prowadzącego ma znaczenie w przypadku, gdy opiekunem stażu miałby być nauczyciel kontraktowy. Pełną odpowiedzialność za powierzenie funkcji opiekuna stażu nauczycielowi kontraktowemu ponosi dyrektor szkoły.
Konsekwencji z tego tytułu nie powinien – moim zdaniem – ponieść nauczyciel.
Uzasadnienie takiego stwierdzenia jest następujące:
1. Powierzenie sprawowania funkcji opiekuna stażu ma na celu przygotowanie i udzielenie nauczycielowi odbywającemu staż pomocy w zrealizowaniu wymogów przewidzianych w okresie stażu, a w szczególności w przygotowaniu i realizacji w okresie stażu planu rozwoju zawodowego nauczyciela, oraz opracowanie projektu oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu (art. 9c ust. 5 KN).
2. Opiekun stażu jest doradcą nauczyciela i osobą wspomagającą dyrektora szkoły w przeprowadzeniu procedury awansu. Jednak na żadnym z etapów procedury nie podejmuje decyzji. Oznacza to, że nie odwołuje się do przepisów prawa, na podstawie których zamykane są kolejne etapy postępowania. Nie decyduje – na podstawie delegacji ustawowej. Decyzje takie podejmuje jedynie dyrektor szkoły. Jeśli zdecydował się na powierzenie funkcji opiekuna stażu nauczycielowi kontraktowemu (świadomie, bądź nieświadomie) - ponosi z tego tytułu odpowiedzialność. Dyrektor przyjął w konkretnych okolicznościach założenie, że skoro sama ustawa dopuszcza ewentualność powierzenia funkcji opiekuna stażu nauczycielowi kontraktowemu, a jedynie typ organu prowadzącego szkołę publiczną (samorząd - inny organ) wskazuje, czy można go zastosować, to ma to drugorzędny wpływ na jakość i efekty wypełniania funkcji opiekuna stażu. Wziął tym samym na siebie całą odpowiedzialność za tę decyzję.
3. Dyrektor szkoły – w ramach kompetencji własnych podejmował czynności sprawdzające przebieg stażu nauczyciela. Czynił to – zapewne – niejednokrotnie. Nadzorował pracę opiekuna stażu, choćby po to, aby sprawdzić jakość przygotowanej przez opiekuna i nauczyciela dokumentacji stanowiącej podstawę wydania stosownych decyzji – do aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego – włącznie.
Rozstrzygnięcie kwestii przedstawionej w pytaniu należy do organu sprawującego nadzór pedagogiczny (art. 9h ust. 1 pkt 1 KN). Należy w tym miejscu przywołać przepis art. 9h ust. 2 KN, który mówi, że czynności, podejmowane w postępowaniu o nadanie kolejnego stopnia awansu zawodowego, podjęte z naruszeniem przepisów ustawy, przepisów o kwalifikacjach nauczycieli lub przepisów wydanych na podstawie art. 9g ust. 10 KN są nieważne. Nieważność czynności stwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Awans zawodowy nauczycieli: opiekunem stażysty może być nauczyciel kontraktowy
Nic nie stoi na przeszkodzie, by opiekunem stażu nauczyciela stażysty był nauczyciel kontraktowy.Takie postępowanie jest zgodne z prawem.