Odpowiedź: ze środków ZFŚS mogą być finansowane karty, o których mowa w pytaniu, a różnicowanie ich wartości zabezpiecza przed ZUS. Wartość świadczenia korzysta ze zwolnienia do kwoty 380 zł.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.) – dalej u.z.f.ś.s., fundusz ten przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Działalnością socjalną są zaś usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
W myśl art. 8 ust. 1 u.z.f.ś.s. przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej. Pracodawca powinien różnicować świadczenia między pracownikami – w przeciwnym wypadku może mieć problemy z ZUS, który uważa, że od świadczeń po równo z ZFŚS należą mu się składki. Mimo że stanowisko ZUS ma bardzo wątpliwą podstawę prawną (zob. wyrok SA w Szczecinie z dnia 31 stycznia 2013 r., III AUa 677/12, LEX nr 1322679; lepiej jest zróżnicować świadczenia. Opisany w pytaniu sposób różnicowania świadczeń jest jak najbardziej odpowiedni.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), aby korzystać ze zwolnienia do kwoty 380 zł świadczenie musi mieć charakter pieniężny lub rzeczowy. W przypadku kart, o których mowa w pytaniu, uznać należy, że mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym w postaci karty płatniczej (na karcie zakodowana jest określona suma pieniężna, którą osoba uprawniona ma prawo wydać zgodnie z przeznaczeniem). Tym samym świadczenie korzysta z powyższego zwolnienia.