Business Centre Club i Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM) zorganizowały w poniedziałek konferencję, która była okazją do dyskusji o trudnościach i wyzwaniach przedsiębiorców, związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.
Czytaj też: Pracodawcy piszą do ministrów i domagają się zmian w zatrudnianiu cudzoziemców >
Polska potrzebuje cudzoziemców
- Nasze spotkanie jest szczególne, bo moment jest szczególny. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej mówi się o zapotrzebowaniu na pracę cudzoziemców w Polsce, wreszcie mówi się o migracjach i poziom zainteresowania różnych grup tym tematem jest wysoki - mówi Anna Rostocka, dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Warszawie. Dodaje, że najważniejszy cel to takie uregulowanie migracji, aby skorzystali na tym zarówno pracodawcy, pracownicy-cudzoziemcy oraz polskie społeczeństwo.
Anna Rostocka zaprezentowała wyniki dwóch badań ankietowych: dotyczącego poczucia bezpieczeństwa wśród migrantów w Polsce oraz trudności i wyzwań dotyczących zatrudniania migrantów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Wyniki są bardzo aktualne, bo badania przeprowadzono na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
Czy cudzoziemcy czują się u nas bezpiecznie?
Na to pytanie odpowiedziało 592 respondentów pochodzących z ok. 60 krajów. - Ankieta daje rozeznanie, pozwala wysnuć pewne wnioski, ale nie jest to badanie na reprezentatywnej próbie - podkreśliła na wstępie Anna Rostocka. Dlatego nie możemy jej wyników odnosić do wszystkich cudzoziemców. Generalnie cudzoziemscy pracownicy przebywający w Polsce czują się bezpiecznie, ale starają się unikać osób i miejsc, które wydają im się niebezpieczne. Co czwarta osoba unika również mówienia w swoim języku w miejscach publicznych i wychodzenia po zmroku. Warto podkreślić, że ankietowani bardzo wysoko oceniają bezpieczeństwo w miejscu pracy - tylko niewielki odsetek odczuwa tam zagrożenie.
Na co skarżą się pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców?
Zapotrzebowanie na cudzoziemskich pracowników jest ogromne. Z ankiety dotyczącej wyzwań i trudności związanych z zatrudnianiem cudzoziemców, która została przeprowadzona na przełomie lipca i sierpnia br. w 124 firmach różnej wielkości z różnych branż z całej Polski, wynika, że 86 proc. ankietowanych planuje zwiększyć w najbliższym czasie zatrudnienie cudzoziemców, a zdecydowana większość chciałaby zatrudnić na okres dłuższy niż 9 miesięcy.
Czytaj też: Cudzoziemcy miesiącami czekają na zgodę na pobyt i pracę w Polsce >
Zdecydowana większość (85 proc.) sięga po takich pracowników, bo w Polsce brakuje pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Niższy koszt zatrudnienia pojawił się w 26 proc. odpowiedzi - nie jest to więc element decydujący.
Wśród trudności przy zatrudnianiu cudzoziemców ankietowani wskazywali najczęściej na:
- skomplikowane procedury, niedostosowane do sytuacji na rynku pracy (83 proc.)
- długi czas oczekiwania w urzędach na zezwolenia i inne dokumenty pozwalające na zatrudnienie (81 proc.)
- brak konkretnych i rzeczywistych terminów rozpatrzenia spraw urzędowych (61. proc.)
- trudności w kontaktach z urzędami wojewódzkimi w celu uzyskania informacji na temat biegu sprawy (55 proc.)
- długi czas oczekiwania na wizę w kraju pochodzenia cudzoziemca (54 proc.)
- różnice pomiędzy urzędami w zakresie potrzebnych dokumentów (54 proc.)
- Widać, że te trudności w dużej mierze są zdominowane przez procedury i czas oczekiwania na uzyskanie zezwolenia - mówi Anna Rostocka.
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
A jakie są konsekwencje tych trudności? Poważne, bo:
- 77 proc. nie zatrudniło pracownika na czas
- 65 proc. wskazało na niemożność zaplanowania procesów biznesowych
- 35 proc. mówi o stratach wizerunkowych firmy
- 33 proc. wskazuje na straty finansowe
- 29 proc. utraciło zlecenia lub kontrakty
Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców są potrzebne?
Pracodawcy, którzy zmagają się z trudnościami w zatrudnieniu cudzoziemców, mają pomysły, jak poprawić sytuację. Chcieliby m.in. mieć możliwość składania wniosków i dokumentów online i uzyskiwania w takim trybie decyzji. Oczekują skrócenia czasu trwania procedur czy odejścia od ścisłego przypisywania pozwolenia na pracę do pracodawcy i konkretnego stanowiska. Prawie połowa ankietowanych wskazuje też na konieczność rozszerzenia listy zawodów deficytowych, względem których nie jest wymagana informacja starosty. To faktycznie ma miejsce już od pewnego czasu, a w lipcu listę rozszerzono kolejny raz.
Jak widać, pracodawcy mają konkretne pomysły jak usprawnić zarządzanie migracjami i procedury. Ich głos znalazł też odzwierciedlenie w zaleceniach, które wypracowane zostały na spotkaniach grupy roboczej ds. migracji dla sektora biznesu. Zalecenia, które przedstawił Michał Wysłocki, ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, mają ułatwić pracodawcom zatrudnianie pracowników zza granicy, zwiększyć efektywność zarządzania migracjami, ułatwić uporządkowaną i regularną migrację do Polski. Przygotowana lista wniosków o zmiany jest długa - od terminowego wydawania zezwoleń, przez ujednolicenie procedur stosowanych przez poszczególne urzędy wojewódzkie, po ograniczenie wykazu działalności sezonowych do prac, które faktycznie są sezonowe, czy rozszerzenie listy krajów, których obywatele mogą korzystać z uproszczonej procedury.
- My wiemy, że te zmiany są potrzebne, tylko co na to polski rząd? - pytali zgromadzeni w siedzibie BCC. Anna Potocka-Domin, wiceprezes BCC zaznacza, że temat migracji jest niezwykle istotny z punktu widzenia firm i ma nadzieję, że zalecenia, które powstały w ramach grupy roboczej, zostaną uwzględnione przez tych, którzy mają wpływ na kształt naszych przepisów. Niestety widać, że w rządzie nie ma konkretnego planu działania, i co ważne - jednolitego stanowiska w sprawie imigrantów, także tych zarobkowych, więc trudno oszacować, czy głos pracodawców będzie usłyszany. Być może nowa ustawa o rynku pracy rozwiąże niektóre problemy. Pracodawcy upatrują w pracach nad nią szansy na wprowadzenie najpilniejszych rozwiązań.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:
Kiedy cudzoziemiec może ubiegać się o jednolite pozwolenie na pobyt i pracę dla cudzoziemca? >
Zatrudnianie cudzoziemców od 1.01.2018 r. krok po kroku >
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od 1 lipca 2018 r. >
Kontrola PIP w zakresie zatrudniania pracowników >
Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE - oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy >
Zatrudnianie w Polsce cudzoziemców spoza UE - zezwolenie na pracę sezonową >
Zatrudnianie cudzoziemców a podatek dochodowy >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.