Sędzia WSA w Łodzi Ewa Alberciak 13 stycznia 2014 roku odrzuciła skargę policjanta Piotra M. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi. Skarga spowodowana była niestwierdzeniem inwalidztwa u mężczyzny w związku ze służbą w Policji.
W ocenie sądu w tej sprawie nie mamy do czynienia ze sprawą administracyjną. Sprawa z zakresu weryfikacji orzeczeń w kwestii niezdolności (lub zdolności) do służby, związku powstałego schorzenia ze służbą oraz ustalenie inwalidztwa, związku inwalidztwa ze służbą w Policji, należy bowiem do kategorii spraw, które zalicza się do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (na mocy art. 476 § 2 pkt 5 Kodeks postępowania cywilnego). Sprawy te na podstawie ogólnej zasady należą do właściwości rzeczowej sądu powszechnego, to jest Sądu Okręgowego - Sądu Ubezpieczeń Społecznych.
WSA uważa, że sprawa, w której przedmiotem zaskarżenia jest orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej MSWiA w Łodzi o niestwierdzeniu inwalidztwa w związku ze służbą w Policji nie ma charakteru sprawy administracyjnej rozstrzyganej decyzją administracyjną, nie mieści się także w katalogu aktów prawnych lub czynności, o których mowa w art. 3 § 1 pkt 4 ustawy p.p.s.a. – i jako taka – nie podlega kontroli sądowo-administracyjnej. Na tę kategorię orzeczeń komisji skarga do sądu administracyjnego więc nie przysługuje.
Sygnatura akt III SA/Łd 1301/13 - postanowienie WSA w Łodzi z 13 stycznia 2014 r.
WSA: policjant powinien kierować skargi do sądu cywilnego
Policjanci, którzy ulegli wypadkowi na służbie albo doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu powinni skargi na orzeczenie Komisji Lekarskiej przy MSW kierować do sądu cywilnego - przyjął łódzki WSA w postanowieniu z dnia 13 stycznia 2014 r.