Odpowiedź: pracodawca nie ma obowiązku uwzględniać wniosku pracownika o zastosowanie względem niego ruchomego czasu pracy.

Uzasadnienie: zgodnie z art. 150 § 5 k.p. ruchomy czas pracy można ustanowić pisemny wniosek pracownika. Jest to możliwe:
• zarówno w przypadku, gdy w zakładzie pracy w ogóle nie przyjęto ruchomego czasu pracy w trybie opisanym powyżej, jak również
• gdy wprowadzono ruchomy czas pracy, ale pracownik jest zainteresowany innym rozkładem niż wynikający z przyjętych ustaleń na szczeblu zakładowym.
Wniosek pracownika o ruchomy czas pracy nie jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca może wyrazić zgodę na objęcie pracownika ruchomym czasem pracy lub też takiej zgody pracownikowi odmówić. Najlepiej aby decyzja pracodawca w tym przedmiocie również została wyrażona na piśmie (dla celów dowodowych).

 

Pracodawca  może też uzależnić swoją zgodę od zaproponowania przez pracownika innych godzin, w których może przyjść do pracy. Nie ma również przeszkód, aby wniosek pracownika zawierał tylko ogólną prośbę o ruchomy czas pracy, a pracodawca sam wyznaczał „widełki” czasowe w ramach których pracownik będzie pracę wykonywał.